Yüksek hızlı tren ve konvansiyonel hat modernizasyonu maliyet karşılaştırması
Yüksek hızlı tren ve konvansiyonel hat modernizasyonu maliyet karşılaştırması
  1. Tez No: 859518
  2. Yazar: ONUR ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELİM AY, DR. BEYHAN KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Maliye, Ulaşım, Electrical and Electronics Engineering, Finance, Transportation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Tesisleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Raylı sistem ile taşımacılık hem şehir içi hem şehirlerarası alanda enerji verimli, çevre dostu ve güvenilirliği, emniyetli ve yüksek hızlı bir taşımacılık olarak karayoluna göre öne çıkmaktadır. Raylı sistem yatırım sürecinde şehirlerarası hatlar için hızlı, yüksek hızlı hatlar veya konvansiyonel hatları hızlı kategorisine dahil edecek bir modernizasyon arasında tercih yapmak karmaşık bir altyapı, işletmecilik ve pazar parametrelerinin değerlendirilmesini gerektirir. Bunun yanı sıra hattın bir ağın veya bir koridorun parçası olup olmaması ve hattın yük trenleri tarafından kullanılması da analize ek parametreler getirir. Bu makalede yatırım sürecinde özellikle konvansiyonel hatları hızlı tren hattı statüsüne çıkaracak bir modernizasyon yapılması ile sıfırdan yeni bir hızlı tren hattı inşa edilmesi arasındaki tercih kriterleri analiz edilmiştir. Yeni bir hızlı tren hattı yatırımı ile mevcut konvansiyonel bir hattın modernize edilerek hızlı statüsüne çıkarılması çeşitli maliyet açısından karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Railway transportation systems stands out as an energy efficient, environmentally friendly and reliable, safe and high-speed transportation both in the city and in the intercity area. In the railway system investment process, choosing between fast, high-speed lines for intercity lines or a modernization of conventional lines to provide minimum 200km/h speed requires a complex evaluation of infrastructure, management and market parameters. In addition, whether the line is part of a network or a corridor, and whether the line is used by freight trains, brings additional parameters to the analysis. In this article, the preference criteria between modernization that will raise the conventional lines to the high-speed train line status, and the construction of a new high-speed train line which dedicated only high-speed trains are analyzed in the investment process. The investment of a new high-speed train line and the modernization of an existing conventional line to its high-speed status is compared in terms of various costs items.