Farklı tarama yöntemlerinin dijital ölçüdoğruluğuna etkisi: in vitro çalışma
The effect of different scanning procedures on digital i̇mpressiontrueness : An in vitro study
- Tez No: 859535
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLİZ AKTAŞ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmanın amacı, farklı tarama yöntemlerinin dijital ölçü doğruluğuna etkisini incelemektir. Bu amaçla 16 ve 25 numaralı dişleri prepare olan bir çalışma modeli oluşturuldu. Oluşturulan çalışma modeli endüstriyel tarayıcı (Atos II TripleScan) ile tarandı ve elde edilen dijital veriler referans model olarak kullanıldı. Model, üç farklı ağız içi tarayıcı (Trios5, Trios4, Medit i500) ile tarandı (n=10). Her tarayıcı için dijital ölçüler, 5 gruba ayrıldı ve tüm ark tarama yapıldı. Grup A: tüm ark bir defa tarandı. Grup B: tüm ark 3 defa tarandı. Grup C: tüm ark 10 defa tarandı. Grup D: tüm ark tarandıktan sonra arkın diğer kısımları kilitlenip, prepare dişler kesilip çıkarıldı ve tekrar tarandı. Grup E: tüm ark tarandıktan sonra arkın diğer kısımları kilitlenip, prepare dişler kesilip çıkarıldı ve yüksek çözünürlük modunda tarandı. Referans veriler ile ağız içi tarayıcılardan elde edilen dijital ölçü verileri Geomagic Control X programıyla çakıştırılıp ölçü doğruluğu değerlendirildi. Verilerin istatistiksel analizinde R yazılımı (versiyon 4.1.2) kullanıldı. Gruplar ve tarayıcılar arasındaki farklılıklar Friedman non-parametrik testi ile incelendi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of different scanning procedures on digital impression truness. For this purpose, a typodont model was used in which the maxiallary right first molar and left second premolar was prepared.Digital data obtained with an industrial scanner (Atos II TripleScan) was used as a reference model. The model was scanned with three different intraoral scanners (Trios5, Trios4, Medit i500) (n=10). Digital impressions were divided into 5 groups for each system.First group: the entire arch was scanned once. Second group :the entire arch was scanned 3 times. Third group: the entire arch was scanned 10 times. Forth group: after the entire arch was scanned and locked, the prepared teeth were cut out and rescaned. Last group: after the entire arch was scanned and locked,the prepared teeth were cut out rescanned in HD mode. The reference data and the digital impression data of the intraoral scanners were matched with Geomagic Control X program and the impression truness was evaluated. R software (version 4.1.2) was used for the statistical analysis of the data. Differences between groups and scanners were analyzed using Friedman non-parametric test.