A321 Airbus in-flight network optimization based on spanning tree protocol
STP baz alınarak A321 uçak içi ağ optimizasyonu
- Tez No: 859544
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KEMAL ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği ve Siber Sistemler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Uçak içi haberleşme sistemleri, modern uçaklarda kullanıcı bağlantısını ve operasyonel verimliliği sağlamak konusunda önemli bir rol oynamaktadır. Aynı zamanda, bu sistemler genellikle ağ tıkanıklığı ve Genişletilmiş Ağ Ağacı Protokol'ü(STP) gibi kullanılan ağ protokollerinin sınırlamalarıyla ilgili problemler yaşamaktadır. Yapılan araştırmada, ağ sıkışıklığı hafifletmek ve uçak içi ağların kullanılan protokolden kaynaklı hataları en aza indirerek, verimliliğini artması için bazı optimizasyon tekniklerinin uygulanmasını incelemektedir. İlgili problemler, farklı durumlar altında ağ performansını değerlendirmek için maksimum veri hızı ölçümleri gerçekleştirerek başlamaktadır. Ağ sıkışıklığı, yapılan testler sonucunda yolcu kullanımında zorluk çıkardığı belirtilmiştir. Ayrıca, STP'nin belli sayıda zıplama sonrasında sorunlar yaşanmaktadır. Bu problemleri giderebilmek için yapılan çalışmada, ilk olarak maximum veri oranı hesaplanması simülasyonu ve kenar maaliyetlerine bakarak alternatif metriklere dayalı bir yaklaşım tanıtmakdır. Sistem belirli ağ yollarını önceliklendirmek ve yedek bağlantı optimize etmek için yapılandırarak, çalışma verimliliğinde ve güvenirlikte gelişmelerin gözlemlendiğini göstermektedir. Bu yaklaşım, sadece sıkışıklığı hafifletmez aynı zamanda STP protokolünün kullanım süresini uzatır ve uçak içi ağların sürdürülebilirliğine katkıda bulunur. Ek olarak, havacılık ağ teknolojisinin gelecek çalışmaları için bir öneri oluşturur. Uçuş içi bağlantı, hava yolculuğunun kritik bir yönü olduğu için bu araştırma, hava seyahati sırasında ağ protokollerinin altyapısının ilerlemesine katkıda bulunur. Sonuç olarak, bu çalışma, uçak içi haberleşme sistemlerinin gereksinimlerini karşılamak için kullanılan ağ protokollerin, özellikle Genişletilmiş Ağ Protokolü'nü optimize etmenin önemi vurgulanmaktadır. Bulgular, sıkışıklığı hafifleterek, ve ağ güvenirliği- sürdürülebilirliğini artırarak, hava seyahati sırasında yolcu memnuniyetini hedeflemektedir. Çalışmanın amacı, uçağın ön bölümündeki 20 kullanıcıya daha fazla önem vererek toplamda 206 kişiye hizmet vermektir. Bu çalışma yapılırken toplam da 71 tane anahtar, bir tane IFE sunucusu ve 206 tane kullanıcı kullanılmıştır. Yapılan çalışma oluşturulurken STP'nin özelliklerinden faydalanılarak tıkanıklık durumunda sistemiz arızalanmasını minimize etmek istenmiştir. Çalışma da paket boyutu, gönderim aralığı gibi parametreler kullanılarak sistemin verimli çalıştığı durumlar gözlemlenecektir.
Özet (Çeviri)
In-flight communication systems play an important role in ensuring user connectivity and operational efficiency in modern aircraft. At the same time, these systems often suffer from network congestion and limitations of the network protocols used, such as Spanning Network Tree Protocol (STP). In this research, network congestion will be tried to be reduced by making configurations. Additionally, the existence of errors resulting from the protocol used will be investigated. It is thought that the research will contribute to in-flight operational efficiency. Related problems start with maximum data rate measurements to evaluate network performance under different situations. As a result of the tests, it was stated that network congestion caused difficulties in passenger use. Additionally, some congestion and data loss has been observed after a certain number of STP hops. To resolve these problems, the study first simulated the calculation of the maximum data rate. Then, an approach based on alternative metrics was introduced by looking at edge costs. By configuring the system to prioritize certain network paths and optimize the backup connection, it shows that improvements in operating efficiency and reliability are observed. This approach not only alleviates congestion but also extends the lifespan of the STP protocol and contributes to the maintainability of in-flight networks. Additionally, this research creates a proposal for future studies of aviation network technology. Since in-flight connectivity is a critical aspect of air travel, this research contributes to the advancement of the infrastructure of network protocols during air travel. In conclusion, this study emphasizes the importance of optimizing the network protocols used to meet the requirements of in-flight communication systems, especially the Extended Network Protocol. The findings target passenger satisfaction during air travel by alleviating congestion and increasing network reliability and sustainability.