Synthesis of bilaterally thiadiazole substituted vic-dioxime ligands and investigation of their polymeric metal complexes
İki taraflı tiyadiazol substitue vic-dioksim ligandlarının sentezi ve polimerik metal komplekslerinin incelenmesi
- Tez No: 859543
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞABAN UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anorganik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada üç yeni sübstitüe 1,3,4-tiadiazol türevli vic-dioksim ligandı ve bunların polimerik geçiş metali (Co2+ ve Ni2+) kompleksleri sentezlendi ve yapısal karakterizasyonları yapıldı. Bu amaçla Friedel-Crafts reaksiyonu yardımıyla difenil eterin kloroasetil klorür ile 1:2 mol oranındaki reaksiyonundan“4,4'-bis(kloroasetildifenil) eter (OKS1)”elde edildi. İlk başlangıç oksim bileşiğimiz olan“2,2'-(oksibis(4,1-fenilen))bis(N-hidroksi-2-oksoasetimidoil klorür (OKS2)”, bu bileşiğin bütil nitrit ile 1:2 mol oranındaki reaksiyonuyla HCl gaz katalizörlüğünde elde edildi. Daha sonra son başlangıç vic-dioksim bileşiğimiz“2,2'-(oksibis(4,1-fenilen))bis(N-hidroksi-2-(hidroksiimino)asetimidoil klorür) (OKS3)”, OKS2 ve hidroksilamin hidroklorürün etanol ortamındaki reaksiyonundan 40 °C da elde edildi. Daha sonra literatüre uygun olarak sentezlenen sübstitüe 2-amino-1,3,4-tiyadiazol bileşiklerinin OKS3 ile reaksiyonundan orijinal hedef vic-dioksim bileşiklerimiz sentezlendi. Sentezlenen tüm organik bileşiklerin yapısal karakterizasyonları elementel analiz, FTIR, 1H ve 13C NMR ve kütle spektroskopisi yöntemleri kullanılarak yapıldı. Tüm ligandların MCl2.nH2O (M: Co2+ ve Ni2+) tuzları ile reaksiyonundan hedef kompleksler elde edilmiş ve yapıları FTIR, manyetik duyarlılık, termogravimetrik analiz, element analizi ve ICP-AES spektroskopi yöntemleri kullanılarak aydınlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, three novels substituted 1,3,4-thiadiazole-derived vic-dioxime ligands and their corresponding polymeric transition metal (Co2+ and Ni2+) complexes were synthesized and their structural characterizations were performed. For this purpose, 4,4'-bis(chloroacetyldiphenyl) ether (OKS1) was obtained from the reaction of diphenyl ether with chloroacetyl chloride at a 1:2 molar ratio with the help of the Friedel-Crafts reaction. Our first starting oxime compound“2,2'-(oxybis(4,1-phenylene))bis(N-hydroxy-2-oxoacetimidoyl chloride (OKS2)”was obtained from the reaction of this compound with butyl nitrite at a 1:2 molar ratio under the catalysis of HCl gaz. Then, our final starting vic-dioxime compound“2,2'-(oxybis(4,1-phenylene))bis(N-hydroxy-2-(hydroxyimino)acetimidoyl chloride) (OKS3)”was obtained from the reaction of OKS2 and hydroxylamine hydrochloride in ethanol media at 40 °C. Then, our original target vic-dioxime compounds were synthesized from the reaction of substituted 2-amino-1,3,4-thiadiazole compounds synthesized according to the literature with OKS3. Structural characterizations of all synthesized organic compounds were made using elemental analysis, FTIR, 1H and 13C NMR and mass spectroscopy methods. Target complexes were obtained from the reaction of all ligands with MCl2.nH2O (M: Co2+and Ni2+) salts, and their structures were elucidated using FTIR, magnetic susceptibility, thermogravimetric analysis, elemental analysis, and ICP-AES spectroscopy methods.