Öğretmen adaylarının girişimcilik becerilerine yönelik eğilimlerinin incelenmesi
Examination of teacher candidates' tendencies towards entrepreneurship skills
- Tez No: 699943
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EZGİ TAYLAN KOPARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırma ile öğretmen adaylarının girişimcilik becerilerine yönelik eğimleri farklı değişkenler açısından incelenmesi amaçlanmıştır. 2020-2021 Akademik Yılı Bahar Dönemi'nde Batı Karadeniz Bölgesi'nde bir devlet üniversitesinde yapılan araştırmada yöntem olarak nicel araştırma yöntemlerinden tarama yöntemi tercih edilmiştir. Araştırma örneklemini eğitim fakültesinin sekiz ana bilim dalında öğrenim görmekte olan 184'ü erkek ve 670'i kadın toplam 854 öğretmen adayı oluşturmaktadır. Araştırmada ana bilimi dalları sınıf düzeylerinde, cinsiyet ve program farklılıkları arasında girişimci beceri eğilimleri incelenerek, öğretmen adaylarının genel eğilimlerinin tümevarım yöntemi ile belirlenmesi amaçlanmıştır. Veri toplama aracında Çepni ve Deveci tarafından geliştirilen“Öğretmen adaylarına yönelik girişimcilik ölçeği”kullanılmıştır. Ölçeğin güvenilirlik katsayısı Cronbach Alfa değeri 0.90 olarak hesaplanmıştır. Ölçek; risk alma, fırsatları görme, kendine güven, duygusal zeka, yenilikçi olma şeklinde beş alt faktörden oluşmakta olup 5'li likert tipindedir. Araştırma verileri gönüllü olma esasına göre yaklaşık dört haftalık bir süreçte toplanmış olup, bu süre sonunda anket pasif hale getirilmiştir. Elde edilen veriler SPSS paket programı ile nicel olarak analiz edilmiş, frekans, yüzde, ortalama, standart sapma, bağımsız örneklem t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve post-hoc testleri uygulanmıştır. Analizler yapılırken anlamlılık düzeyi p = .05 olarak belirlenmiştir. Elde edilen bulgularda öğretmen adaylarının ölçek alt faktörlerinden risk alma ve duygusal zeka faktörlerinde cinsiyete göre farklılık göstermekle birlikte ölçek genelinde girişimcilik özelliklerinin cinsiyete göre herhangi bir farklılık göstermediği görülmüştür. Sınıf düzeyine göre girişimcilik becerilerinde 3. sınıfların diğer sınıflara göre kendine daha fazla güvendiği, 4. sınıfların ise duygusal zeka puanlarının daha yüksek olduğu ve son olarak yenilikçi olmada ise 3. ve 4. sınıf öğrencilerinin daha yüksek puanlara sahip olduğu tespit edilmiştir. Programa göre girişimcilik özellikleri açısından Özel Eğitim Programının“risk alma”girişimcilik özelliği bakımından Sosyal Bilgiler Programının ise“yenilikçi olma”girişimcilik becerisi bakımından diğer programlara göre daha yüksek puana sahip olduğu tespit edilmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular neticesinde araştırmacılara bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
With this research, it is aimed to examine the pre-service teachers' inclinations towards entrepreneurship skills in terms of different variables. In the research conducted at a state university in the Western Black Sea Region in the Spring Semester of the 2020-2021 Academic Year, the survey method, one of the quantitative research methods, was preferred. The sample of the research consists of 854 teacher candidates, 184 male and 670 female, studying in eight departments of the faculty of education. In the research, it was aimed to determine the general tendencies of the teacher candidates by inductive method by examining the entrepreneurial skill tendencies between the grade levels of the departments, gender and program differences.“Entrepreneurship scale for teacher candidates”developed by Cepni and Deveci was used in the data collection tool. The reliability coefficient of the scale was calculated as Cronbach's Alpha value of 0.90. Scale; It consists of five sub-factors as risk taking, seeing opportunities, self-confidence, emotional intelligence, and being innovative, and it is a 5-point Likert type. The research data were collected in a period of approximately four weeks on a voluntary basis, and at the end of this period, the questionnaire was deactivated. The obtained data were analyzed quantitatively with the SPSS package program, frequency, percentage, mean, standard deviation, independent sample t-test, one-way analysis of variance (ANOVA) and post-hoc tests were applied. During the analysis, the level of significance was determined as p = .05 Although there were differences in the factors of entrepreneurship according to gender, it was seen that there was no difference in entrepreneurship characteristics according to gender in general. According to the grade level, it was determined that the 3rd graders were more self-confident than the other grades in entrepreneurship skills, the 4th graders had higher emotional intelligence scores, and lastly, the 3rd and 4th grade students had higher scores in being innovative. According to the program, it has been determined that the Special Education Program has a higher score than the other programs in terms of“risk taking”entrepreneurship characteristics and the Social Studies Program in terms of“being innovative”entrepreneurship skills. As a result of the findings obtained as a result of the research, some suggestions were made to the researchers.