Üniversite öğrencilerinin girişimcilik eğilimlerinin belirlenmesi: Dumlupınar Üniversitesinde bir araştırma
Determining university students' tendency of entrepreneurship: A survey in Dumlupınar University
- Tez No: 428303
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HARUN BÜBER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Girişimci, değer yaratan ve toplumların ekonomik olarak refah seviyesini arttıran bir üretim faktörüdür. Girişimcilik, az gelişmiş ülkelerde oluşumun ve dönüşümün, gelişmiş ülkelerde ise bolluk ve rahatlığın yapı taşıdır. Girişimcilik, tüketimi fırsata dönüştürebilen öngörü olarak tanımlanabilir. Girişimcilik eğilimi ise eğitim, risk, inanç ve fırsatları fark edip değerlendirebilme yetisinin oluşturduğu bir fonksiyondur. Kişiler eğitim vasıtasıyla var olan özelliklerini geliştirerek başarılı olma ihtimallerini arttırırlar. Bu çalışmanın birinci bölümünde literatür çalışması yapılarak girişimcilik, girişimciliğin önemi ve girişimciliğe etki eden faktörlerin çerçevesi ortaya konulmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde ise girişimci kişilik ve girişimcilik eğiliminin kavramsal çerçevesi ortaya konulmaya çalışılmıştır. Çalışmanın son bölümünde ise bu kavramsal çerçeve doğrultusunda girişimcilik ile ilgili araştırmalar, yöntem ve bulgular belirlenmiştir. Bu bulgular ışığında lisans ve önlisans düzeyinde teknik ve sosyal eğitim alan öğrencilerin girişimcilik eğilimlerinin karşılaştırılmasına yorum ve sonuçlarla katkı vermek amaçlanmıştır. Çalışmanın sonucunda önlisans ve lisans düzeyinde eğitim alan son sınıf öğrencilerinin girişimcilik eğilimleri arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır. Yine teknik ve sosyal eğitim alan son sınıf öğrencileri arasında girişimcilik eğilimi bakımından anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. Ancak, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde eğitim alan son sınıf öğrencilerinin girişimcilik eğilimlerinin, Mühendislik Fakültesinde eğitim alan son sınıf öğrencilerinin girişimcilik eğilimlerinden yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Entrepreneur is a factor of production that creates value and contributes to the economical welfare level of societies. Entrepreneurship is basis of transformation and formation in underdeveloped countries and in developed countries it is the basis of welfare and comfort. Entrepreneurship can be defined as a foresight which transforms consumption into opportunity. Tendency of entrepreneurship is a function created by the evaluation competence after realizing education, risk, belief and opportunities. Individuals increase their possibility of being successful via improving their existing characteristics with the help of education. In the first chapter of this study, entrepreneurship, the importance of entrepreneurship and framework of the factors that effect on entrepreneurship has been approached/ handled with a literature research. In second chapter, the conceptual framework of entrepreneurial personality and tendency of entrepreneurship have been studied. In the last chapter of the study, the methods, researches and findings about entrepreneurship have been indentified in accordance with this conceptual framework. Under the guidance of these finding, making a contribution, to the comparison of entrepreneurship tendencies of students that take technical and social education both in bachelor and associate degree, is aimed with interpretations and results. In consequence of this study, there is no significant difference of entrepreneurship tendencies between the senior students of bachelor and associate degree. Similarly, there is no significant difference between the senior students that take social and technical education in terms of entrepreneurship tendency. Nevertheless, it has been seen that the entrepreneurship tendency of a senior student of Faculty of Economics and Administrative Sciences is higher than a senior student of Engineering Faculty.