Kurtubî'nin tefsirinde kıssa-ahkâm ilişkisi –Hz. Yûsuf ve Hz. Mûsâ kıssaları örneği-
Relationship between narrative and legal rulings in Al-Qurtubi's tafsir: –Examples of the narratives of Prophet Yusuf and Prophet Musa-
  1. Tez No: 815181
  2. Yazar: ERDEM DULUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURHAN BALTACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
“Kurtubî‟nin Tefsirinde Kıssa-Ahkâm İlişkisi –Hz. Yûsuf ve Hz. Mûsâ Kıssaları Örneği-”adlı bu çalışmamızda Kurtubî‟nin el-Cami‟ li-Ahkâmi‟l-Kur‟an isimli ahkâm tefsirinde Kurtubî‟nin kıssalarla alakalı takip ettiği metot üzerinde incelemelerde bulunduk. İlk bölümde kıssalar ve ahkâmla alakalı daha çok teorik denilebilecek temel meselelere yer verdik. İkinci bölümde ise Kurtubî‟nin kıssalara nasıl yaklaştığını, kıssalardan hangi hükümleri çıkardığını, hüküm çıkarırken hangi hususları gözettiğini vb. analiz ettik. Çalışmamızı Hz. Yûsuf ve Hz. Mûsâ kıssalarındaki bazı âyetlerle sınırlandırdık. Alimlerimiz Kur‟an ve sünnette çözümünü bulamadıkları meseleler hakkında içtihat yaparken farklı yollar takip etmişlerdir. Kurtubî gibi bazı alimlerin dikkatini de kıssalar çekmiştir. Sonuç olarak Kurtubî sarih âyetlerin bulunmadığı konularda kıssaları ahkâmın kaynağı olarak görmüştür. Ancak Kurtubî‟nin kıssalardan çıkardığı hükümlere bakıldığında bunların daha çok aslî hükümler değil, tâlî hükümler olduğunu görüyoruz. Çıkarmış olduğu pek çok hükmü doğrudan kıssalardan çıkarmadığını, daha önce zihninde olan hükmü kıssalardan delillendirdiğini görürüz. Belki de Kurtubî‟nin zihni sıfırlanıp, daha önce elde etmiş olduğu birikimi yok edilecek olsa sadece kıssalar üzerinden çalışmamızda da zikri geçen sonuçlara ulaşamazdı.
Özet (Çeviri)
“Relationship Between Narrative and Legal Rulings in Al-Qurtubi's Tafsir: Examples of the Narratives of Prophet Yusuf and Prophet Musa”In this study titled“Relationship Between Narrative and Legal Rulings in Al-Qurtubi's Tafsir: Examples of the Narratives of Prophet Yusuf and Prophet Musa,”we conducted an examination of Al-Qurtubi's approach to narratives in his tafsir, known as“al-Jami' li-Ahkami'l-Qur'an.”The first section focused on more theoretical aspects related to narratives and legal rulings. In the second section, we analyzed how Al-Qurtubi approached narratives, the legal rulings derived from them. Our scholars followed different paths in their ijtihad. Some scholars, such as Al-Qurtubi, have also drawn attention to the parables. In conclusion, Al-Qurtubī saw parables as a source of ethics. However, upon examining the rulings derived from narratives by Al-Qurtubi, we observe that they mostly pertain to secondary (tâlî) matters rather than primary (asli) ones. We see that he did not derive many of his rulings directly from the parables, but rather he used the parables as evidence for the rulings he already had in mind. Perhaps if Al-Qurtubī's mind were to be reset and his previous knowledge were to be destroyed, he would not have been able to reach the conclusions mentioned in our study only through the parables.