Felsefe ve psikoloji'de nefs kavramı
The concept of self in philosophy and psychology
  1. Tez No: 859601
  2. Yazar: ŞURA AYDOĞDU SEVİM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ÇALDAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmanın amacı, insanın temel yapıtaşlarından biri olan nefs kavramının felsefe ve psikoloji bilimleri açısından nasıl ele alındığı üzerinde durmak ve bu bağlamda felsefe, psikoloji ve nefs kavramının birbiri ile ilişkileri sonucunda insan üzerindeki etkilerini öne sunmaya çalışmaktır. Nefs kavramı ilk olarak felsefi açıdan ele alınacaktır. Daha sonrasında ise nefs, psikoloji ve felsefe ilişkisinin ne şekilde var olduğu konusuna değineceğiz. Nefs kavramı üzerine, birçok felsefi incelemeler yapılmış olsa da psikoloji bilimi açısından ne anlama geldiği ve nasıl değerlendirildiği üzerine aynı çalışmalara erişmek pek mümkün olamamıştır. Böylece bu çalışma ile nefs'in felsefe ve psikoloji alanlarıyla ortak irdelenme biçimini sunmaya çalışacağız.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to focus on how the concept of soul, which is one of the basic building blocks of human beings, is handled in terms of philosophy and psychology sciences, and in this context, to try to present the effects of philosophy, psychology and the concept of soul on human as a result of their relations with each other. The concept of soul will first be discussed from a philosophical point of view. Later on, we will talk about how the relationship between soul, psychology and philosophy exists. Although many philosophical studies have been made on the concept of soul, it has not been possible to reach the same studies on what it means in terms of psychology and how it is evaluated. Thus, with this study, we will try to present the way of examining the soul in common with the fields of philosophy and psychology.