Challenges of developing sustainable neighborhood
Sürdürülebilir mahalle geliştirmenin zorlukları
- Tez No: 859600
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Şehirlerin insanlar tarafından ve insanlar için inşa edildiği bir gerçek olmasına rağmen, 2024 yılına kadar sürdürülebilir bir mahalle geliştirmenin adımlarını belirleyen doğrudan yasal yönergeler bulunmamaktadır. Birçok mahalle, bölge ve şehir, sağlıklı sosyal etkileşimle temiz ve güvenli bir ortam sağlayamamakta, sağlık, çocuk ve eğitim olanaklarına yönelik talepleri karşılayamamakta, yeterli eşit konut hakkını garanti edememekte ve ekonomik refah ve kalkınma için halkı çekememektedir. Bu çalışma, uygulayıcıların Sürdürülebilir Kent Dönüşümü (SKD) için mahallenin gerekliliğini belirleyebilecekleri bir çerçeve önermeyi amaçlamaktadır; dolayısıyla sürdürülebilir mahallelerin, şehirlerin ve toplulukların gelişimini etkilemektedir. Çalışmada, Tasarım Bilimi Araştırma Metodolojisi (TBAM) kullanılarak bir çerçeve oluşturuldu. Tercih edilen kentsel model somut özellikleri, mahallenin ana ölçülebilir göstergeleriyle birleştirildi. Bu çerçeve, sosyal, ekonomik ve çevresel sektörlere göre kategorize edilmiş olup Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri'ne (SKH'ler) atıfta bulunmaktadır. Çerçeve, uzmanlar tarafından gözden geçirildi ve bu araştırmada bir boşluk oluşturdu. İstanbul'daki mevcut merkezi mahalleye çerçevenin uygulanması, sürdürülebilir kentsel dönüşümün gerekliliğini belirledi. Mevcut yerel ve ulusal kentsel uygulamalara dayanarak, sürdürülebilir yeniden yapılanma ve daha fazla gelişme için olası çözümler önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Despite that cities are being built for people and by people, by 2024 there are no straightforward legit guidelines that would prescribe the steps of developing a sustainable neighborhood. Numerous neighborhoods, districts, and cities cannot provide safe and clean environments with healthy social interaction, fulfill the demand for health, child, and educational facilities, guarantee the right for adequate equal housing, and attract the public for economic prosperity and development. This study aims to propose a framework with which the practitioners can determine the necessity of the neighborhood for Sustainable Urban Transformation (SUT), hence influencing the development of sustainable neighborhoods, cities, and communities. In the study, Design Science Research Methodology (DSRM) was followed to create a framework. Preferred urban model tangible characteristics together with the main measurable indicators of the neighborhood have been combined into a framework. It has been categorized by social, economic, and environmental sectors and refers to Sustainable Development Goals (SDGs). The framework was reviewed by experts, which resulted in a gap in the research. Further application of the framework to the existing central neighborhood in Istanbul determined the necessity of sustainable urban transformation. Based on existing positive local and nationwide urban practices possible solutions have been offered for sustainable regeneration and further development.