2018 sosyal bilgiler dersi öğretim programının çocuk hakları açısından incelenmesi
Investigation of 2018 social studies course teaching programs in terms of children's rights
- Tez No: 859654
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL OĞUZ HAÇAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, çocuklara kendi hakları hakkında bilgi vermek, bu hakları anlama ve savunma becerileri kazandırmak ve ayrıca toplumsal düzeyde çocuk haklarına saygı ve duyarlılık oluşturmaktır. Böylece, geleceğin yetişkinleri olacak olan çocuklar, çocukların hakları konusunda bilinçli bireyler olarak yetişebilecektir. Çocuk hakları eğitimi, çocukları kendi hakları konusunda güçlendirmeyi hedeflemektedir. Bu sayede çocukların kendi görüşlerini ifade etme, kararlarını savunma ve çevrelerindeki değişikliklere katkıda bulunma yeteneklerini artacaktır. Çocuk hakları eğitimi, toplumsal değişime katkıda bulunacak bireyler yetiştirmeyi amaçlamaktadır. Bilinçli çocuklar, çocuk haklarına saygı gösteren bir toplumun oluşturulmasına yönelik etkin roller üstlenebilirler. Eğitim, çocuklara ayrımcılıkla mücadele konusunda bilgi verir. Kendi hakları ile ilgili bilgi sahibi olan çocuklar, demokratik süreçlere katılarak kendi hakları ve çevrelerindeki değişiklikler hakkında söz sahibi olmaktadır. Hakları konusunda bilinçli olan çocuklar, kendi aralarında ve toplumda daha adil bir ortamın oluşmasına katkı sağlarlar. Bu bağlamda ülkemizde 2023-2024 eğitim-öğretim yılında uygulanmakta olan 2018 Sosyal Bilgiler Dersi 4, 5, 6 ve 7. Sınıf Öğretim Programları Çocuk hakları konusunda incelenmiş ve detaylı analizi yapılmıştır. Yapılan incelemeler sonucunda 2018 Sosyal Bilgiler Dersi öğretim programının Çocuk hakları konusunda güncellenmesi gerektiği kanaati oluşmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to inform children about their rights, to provide them with the skills to understand and defend these rights, and also to create respect and sensitivity to children's rights at the social level. Thus, children who will be the adults of the future will be able to grow up as individuals who are conscious of children's rights. Children's rights education aims to empower children about their own rights. In this way, children's ability to express their own opinions, defend their decisions and contribute to changes in their environment will increase. Children's rights education aims to raise individuals who will contribute to social change. Conscious children can play active roles in creating a society that respects children's rights. Education provides children with information about combating discrimination. Children who are informed about their own rights have a say about their own rights and changes in their environment by participating in democratic processes. Children who are aware of their rights contribute to the creation of a more fair environment among themselves and in society. In this context, the 2018 Social Studies Course 4th, 5th, 6th and 7th Grade Curriculum, which is being implemented in our country in the 2023-2024 academic year, was examined and detailed analysis was made regarding children's rights. As a result of the examinations, it was concluded that the 2018 Social Studies Course curriculum should be updated regarding children's rights.