Stratejik yönetimin telekomünikasyon sektöründe çalışanların performansları üzerindeki etkisi: Libya telekomünikasyon şirketleri üzerinde bir inceleme
The effect of strategic management on the performance of the employees in the telecommunication sector: Case study of Libyan telecommunication companies
  1. Tez No: 859653
  2. Yazar: FATHI A. ALI ELKURDI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL TURAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Stratejik değişimin etkin bir biçimde yönetilmesi, bir organizasyonun rekabet avantajını güçlendirmesi amacıyla insanların, süreçlerin ve teknolojinin verimli bir şekilde kullanılmasını sağlar. Bu yönetim süreci, iş uygulamalarının gerçek dünya gereksinimlerini yansıtması ve sonuçlarının kullanıcı odaklı olması için süreçlerin anlaşılmasına dayanır. Ayrıca, mevcut uygulamalarda değişikliklerin nerede yapılacağını ve bu değişikliklerin faydalarını anlamaları için insanların değişiklikleri daha kolay kabul etmelerini sağlar. Benzer şekilde, stratejik değişimi yönetmek, bir organizasyonun hedeflediği yere ulaşmak için yenilikçi bir vizyon geliştirmesine ve faaliyetlerinde mükemmelliğe ulaşmak için yenilikçi bir yol bulmasına olanak tanır. Libya Telekom, telekomünikasyon sektöründe verimliliği artırmak ve rekabet edebilmek için çeşitli stratejik değişiklikler uygulamaktadır. Bu değişiklikler arasında teknolojiyi daha etkin bir şekilde benimseme, stratejik ittifaklar kurma, öğrenme kültürünü teşvik etme ve ürünlerin yeniden mühendisliği gibi önemli adımlar bulunmaktadır. Dolayısıyla, Libya Telekom'un stratejik değişim yönetimi uygulamalarının performansı üzerindeki etkilerini anlamak oldukça önemlidir. Bu çalışmanın ana amacı, Libya Telekom'un performansı üzerinde teknolojik benimseme, stratejik ittifaklar, öğrenme kültürü ve ürün yeniden mühendisliği gibi stratejik yönetim uygulamalarının etkilerini belirlemektir. Çalışmada, üst yönetim, orta düzey yönetim ve alt düzey yönetim olmak üzere üç farklı kategorideki çalışanlar incelenmiştir. Katılımcıları seçmek için her kategoride kolayda örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Veriler, anketler aracılığıyla toplanmış ve analiz için Sosyal Bilimler için İstatistik Paket Programı (SPSS) kullanılmıştır. Hem tanımlayıcı hem de çıkarımsal analiz yöntemleri kullanılarak veriler incelenmiştir. Libya Telekom'un stratejik yönetim uygulamaları ile performansı arasındaki ilişkiyi tespit etmek için çoklu doğrusal regresyon analizi tercih edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Stratejik, Telekomünikasyon, Spss, Libya Ocak 2024, 126 Sayfa
Özet (Çeviri)
The benefit of managing strategic change is to harness people, process, and technology to achieve a competitive edge. Management of strategic change is based on the understanding of the processes so that the system design reflects real work practices and delivers user-focused outcomes. It also ensures that people understand and accept changes more readily since they understand where changes may take place in current practice, and the benefits from the change being implemented. Similarly managing strategic change enables an organization to develop an innovative vision for where the company needs to be, and in coming up with an innovative path for achieving excellence in their operations. Libya Telecom has been implementing various strategic changes in order to increase efficiency and remain competitive in the telecommunication sector. The changes are being managed by instituting technological adoption, strategic alliances, learning culture, and product reengineering. It was therefore important to find out the effect strategic change management practices have on performance at Libya Telecom. The study sought to find out; the effects of technological adoption, strategic alliances, learning culture and product reengineering on the performance of Libya Telecom. The study used stratified sampling to group the employees into three categories: top management, middle level, and lower-level management employees. Simple random sampling was then applied in each stratum to select the participants. Primary data was collected using questionnaires and analyzed using Statistical Package for Social Sciences (SPSS). Both descriptive and inferential analysis was used to analyze the data. Inferential statistics in form of multiple linear regression model was used to establish the relationship that exists between the strategic change management practices and performance at Libya Telecom. KEYWORDS: Strategıc, Telecommunıcatıon, Spss, Libya January 2024, 126 Page