Matematik eğitiminde akıllı tahta kullanımının öğrencilerin akademik başarılarına ve öz yeterlilik düzeylerine etkisi
The effects of interactive whiteboard usage at mathematics education on academic success and self sufficiency levels of students
- Tez No: 859658
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR TUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırmanın amacı, matematik eğitiminde akıllı tahta kullanımının; ortaokul düzeyindeki öğrencilerinin akademik başarılarını ve öz yeterlilik düzeylerini nasıl etkilediğini belirlemektir. Araştırmanın çalışma grubunu, Türkiye'nin kuzeyinde bulunan bir ilin merkez ilçesinden seçilen bir devlet okulunda 5. sınıfa devam eden 40 öğrenci oluşturmuştur. Bu araştırmada ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel bir yöntem kullanılmıştır. Deney grubunda 19 öğrenci ile akıllı tahta (bilgisayar-projeksiyon-tahta bağlantısı) kullanılarak, kontrol grubunda 21 öğrenci ile sadece bilgisayar-projeksiyon-klasik tahta kullanılarak ders işlenmiştir. Geçerlilik ve güvenirliliği tespit edilen başarı testi ile ön test uygulaması yapılmış olup, yıllık planın ön gördüğü süre sonunda da son-test uygulaması yapılmıştır. Araştırmada nitel ve nicel veriler toplanmıştır. Veriler“Geometrik Cisimler Başarı Testi”,“Geometrik Cisimler Alt Öğrenme Alanına Yönelik Öz-Yeterlilik Ölçeği”,“Öğrenci Görüşlerini Alma Formu”ve“Öğretmen Görüşlerini Alma Formu”ile elde edilmiştir. Nicel veriler SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) 17.0 istatistik paket programı kullanılarak; nitel veriler ise, araştırmacı tarafından hazırlanan formlar okunarak ve belirli temalar altında toplanarak incelenmiştir. Araştırma sonucunda geometrik cisimler alt öğrenme alanına yönelik öz-yeterlilik algıları ve akademik başarıları arasında deney grubu lehine istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to determine the usage of interactive whiteboard on mathematic education at secondary school classes on academic success and self suffiency levels of students. The study group of the research consisted of 40 students attending the 5th grade at a public school selected from the central district of a province located in the north of Turkey. As a resarch method in this study, pre test-final test control groups has been used in an experimental study.the lessons had processed at the experiment group, with 19 students as used interactive whiteboard (the computer- projection- board connection), at the control group with 21 students as used only the computer- projection-the classic board connection. A pre-test was applied with the achievement test whose validity and reliability was determined, and a post-test was applied at the end of the peirod foreseen in the annual plan. In the study qualitative and quantitative data are collectedThese data had collected with“The Success Test of Geometric Objects”,“Geometric Objects The Child Learning For Self-Sufficiency Scale”,“Student Views On The Import Form”ve“The Teacher's Views On The Form”. Quantitative data using SPSS(Statistical Package for the Social Sciences) statistical package program 17.0; qualitative data, the researchers gathered under certain forms prepared by reading and themes are explored. Result of this study, Geometric objects the child learning for self-sufficiency in favor of the perceptions of the difference between experiment group, it has been determined that a statistically significant.