Çankırı gazetesi (1921-1952)
Çankırı newspaper
  1. Tez No: 859661
  2. Yazar: SERPİL TUZSUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SERHAT YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
Bu çalışmada 1921-1952 yılları arasında Çankırı'da yayınlanmış olan Çankırı gazetesi bir bütün olarak incelenmiştir. Bu çalışma ile Çankırı gazetesinin Çankırı basınındaki yeri ortaya konulmaya ve Çankırı gazetesinde yer alan sosyal, kültürel, siyasal ve iktisadî haberler başta olmak üzere diğer haberler incelenerek kent tarihi ile kent yaşantısı tahlil edilmeye çalışılmıştır. Çankırı gazetesinin kuruluş tarihi olan Eylül 1921 tarihinden yayın hayatına son verdiği 26 Şubat 1952 tarihine kadar yayınlanan 1552 sayısından 1383 sayısına ulaşılabilmiştir. Bu sayılarda yer alan veriler konu başlıklarına göre tasnif edilerek incelenmiştir. Çalışma giriş ve sonuç bölümleri dahil olmak üzere beş bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın ikinci bölümünde Çankırı'da Millî Mücadele ve Cumhuriyet'in ilk yıllarında yayınlanan gazete ve dergilere, Çankırı gazetesinin genel özellikleri ile yazar kadrosuna dair bilgilere yer verilmiştir. Üçüncü bölümde gazetede yer alan yerel ve ulusal haberler konu başlıklarına göre verilmiş, dördüncü bölümde ise harici haberler dış devletler hakkında çıkan haberlere göre tasnif edilerek ele alınmıştır. Sonuç olarak; Çankırı gazetesinin elimizde mevcut sayıları incelenerek Cumhuriyet'in ilanından Demokrat Parti iktidarının ilk yıllarına kadar Çankırı'nın sosyal, kültürel, siyasî ve iktisadî alanlardaki gelişim sürecine ilişkin veriler tasnif edilerek ortaya konulmuştur. Veriler ışığında Çankırı kent tarihi ve kent yaşantısı tahlil edilmiş, Çankırı gazetesinin Çankırı basın tarihindeki yeri ve önemi ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the Çankırı newspaper published in Çankırı between 1921 and 1952 was examined as a whole. With this study, it was tried to reveal the place of Çankırı newspaper in the Çankırı press and to analyze the history of the city and urban life by examining the social, cultural, political and economic news and other news in the Çankırı newspaper. The number 1383 of the 1552 issues published in Çankırı newspaper from September 1921, the date of its establishment, until February 26, 1952, when it ceased publication, could be reached. The data in these issues were classified and examined according to subject headings. The study consists of five chapters, including introduction and conclusion sections. In the second part of the study, information about the newspapers and magazines published in Çankırı during the War of Independence and the first years of the Republic, the general characteristics of Çankırı newspaper and its writer staff are included. In the third section, local and national news in the newspaper are given according to their topics, and in the fourth section, external news is classified and discussed according to news about foreign states. In conclusion; By examining the existing issues of Çankırı newspaper, data on the development process of Çankırı in social, cultural, political and economic fields from the declaration of the Republic to the first years of the Democrat Party's rule were classified and presented. In the light of the data, Çankırı city history and urban life were analyzed, and the place and importance of Çankırı newspaper in Çankırı press history was revealed.