Kesirler konusunun öğretiminde GeoGebra yazılımı ile matematiksel modeller kullanımının 5. sınıf öğrencilerinin akademik başarılarına ve matematik tutumlarına etkisi
The impact of using mathematical models with GeoGebra software in teaching fractions on the academic achievement and mathematics attitudes of 5th grade students
  1. Tez No: 859663
  2. Yazar: BÜŞRA KOÇ KÖK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLTEN TORUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada, Matematik dersi“Kesirler”konusunun öğretiminde dinamik geometri yazılımlarından biri olan GeoGebra programının öğrencilerin akademik başarılarına ve matematik dersine yönelik tutumlarına etkisi incelenmiştir. Çalışma, 2020-2021 eğitim-öğretim yılı güz yarıyılında Ankara ilinin Gölbaşı ilçesinde Milli Eğitim Bakanlığına bağlı bir devlet okulunun 5. sınıfta öğrenim görmekte olan 37 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Deney grubunda 18 öğrenci ve kontrol grubunda 19 öğrenci olmak üzere gruplar rastgele olarak belirlenmiş olup, çalışma haftada 5 ders saati olmak üzere toplam 20 ders saati sürdürülmüştür. Araştırmada ön test- son test eşitlenmemiş kontrol gruplu yarı deneysel yöntem kullanılmıştır. Deney grubunda dersler GeoGebra ile hazırlanan matematiksel modeller ile işlenirken, kontrol grubunda mevcut matematik müfredatına bağlı kalınarak ders kitaplarının önerdiği yöntem ve modellere göre öğretim yürütülmüştür. Çalışmada gruplara, araştırmacı tarafından geliştirilmiş 12 sorudan oluşan“Başarı Testi”ve Aşkar (1986) tarafından geliştirilmiş“Matematik Tutum Ölçeği”ön test ve son test olarak uygulanmıştır. Çalışmanın verileri SPSS 26.0 istatistik paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. İstatistiksel analiz sonuçlarına göre, GeoGebra ile hazırlanan matematiksel modeller ile işlenen dersin öğrencilerin matematik başarılarına etkisine anlamlı bir katkı sağladığı görülmüştür. Ayrıca matematik tutum ölçeğinden elde edilen verilerin analiz sonuçlarına göre deney grubu ve kontrol grubu öğrencilerinin matematiğe yönelik tutum düzeylerinin birbirine denk olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of GeoGebra program, which is one of the dynamic geometry software, on the academic achievement of the students and their attitudes towards the mathematics lesson in the teaching of the subject of“Fractions”in the Mathematics lesson was investigated. The study was conducted with 37 students studying in the 5th grade of a public school affiliated with the Ministry of National Education in the Gölbaşı district of Ankara province in the fall semester of the 2020-2021 academic year. The groups were randomly determined, with 18 students in the experimental group and 19 students in the control group, and the study was continued for a total of 20 lesson hours, 5 lesson hours per week. In the research, a semi-experimental method with pre-test – post-test unequalized control group was used. While the lessons in the experimental group were taught with mathematical models prepared with GeoGebra, in the control group, teaching was carried out according to the methods and models suggested by the textbooks, adhering to the existing mathematics curriculum. In the study, a“Achievement Test”consisting of 12 questions developed by the researcher and the“Mathematics Attitude Scale”developed by Aşkar (1986) were applied to the groups as a pre-test and post-test. The data of the study were analyzed using the SPSS 26.0 statistical package program. According to the results of the statistical analysis, it was seen that the lesson taught with the mathematical models prepared with GeoGebra made a significant contribution to the effect of the students' mathematics achievement. In addition, according to the results of the analysis of the data obtained from the mathematics attitude scale, it was determined that the attitude levels towards mathematics of the experimental group and control group students were determined to be equivalent to each other.