Ortaokul öğrencilerinin finansal okuryazarlık düzeylerinin incelenmesi
Examining the financial literacy levels of secondary school students
  1. Tez No: 859664
  2. Yazar: ALİ KEMAL AYDOĞDU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR TUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Finansal okuryazarlık, bireylerin bütçelerini yönetirken bilinçli değerlendirmelerde bulunabilme ve etkili finansal kararlar alabilme becerisi olarak tanımlanmaktadır. Bütçe oluşturmak, tasarruf yapmak, tasarruflarını doğru yönetmek, finansal risklere karşı hazır bulunmak ve emeklilik planlaması yapmak gibi finansal yeterliliklere bireyler yaşamları boyunca ihtiyaç duymaktadır. Dolayısıyla tüm dünyada finansal okuryazarlığı geliştirmeye yönelik çalışmalar yapılmaktadır. Finansal okuryazarlığı geliştirme sürecindeki en önemli faktör, hedefleri iyi belirlenmiş bir finansal eğitim programını toplumun tüm kesimlerine sunabilmektir. Eğitim süreci boyunca edindikleri finansal bilgi, beceri ve tutumları davranışlarına yansıtabilen bireyler finansal okuryazar olarak kabul edilmektedir. Bu çalışmada yedinci ve sekizinci sınıfta öğrenim görmekte olan ortaokul öğrencilerinin finansal okuryazarlık düzeyleri, PISA araştırmalarındaki finansal bağlamdaki problemler incelenerek oluşturduğumuz sorularla ölçülmüştür. Ardından katılımcıların finansal okuryazarlık puanları; cinsiyet, ebeveynlerinin eğitim düzeyi, Türkçe ve matematik derslerindeki başarı puanları değişkenleri açısından incelenmiştir. Yapılan finansal okuryazarlık başarı testinde katılımcılar 100 puan üzerinden 43,625 puanlık bir performans göstermişlerdir. Katılımcıların finansal okuryazarlık düzeylerinin cinsiyete göre anlamlı bir biçimde farklılaşma göstermediği görülürken; annelerinin ve babalarının eğitim düzeyleri, Türkçe ve matematik dersi başarılarına göre anlamlı bir biçimde farklılaştığı görülmüştür. Yapılan analizler sonucunda ebeveynlerin eğitim düzeyleri arttıkça bireylerin finansal okuryazarlık puanlarının genel olarak arttığı görülmektedir. Matematik ve Türkçe ders başarılarının artmasıyla birlikte de finansal okuryazarlık puanlarının artma eğilimde olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Financial literacy is defined as the ability to make conscious evaluations and make effective financial decisions while managing individuals' budgets. Individuals need financial competencies such as creating budgets, saving, managing their savings correctly, ready for financial risks and retirement planning throughout their lives. It is very important to develop financial knowledge, skills and attitudes and to be transformed into behavior. Therefore, studies are carried out to improve financial literacy all over the world. The most important factor in the process of developing financial literacy is present an educational program with well-defined targets to all segments of society. Individuals who can reflect the financial knowledge, skills and attitudes they gained during the education process into their behaviors are considered financially literate. In this study, the financial literacy levels of seventh and eighth grade secondary school students were measured with questions we created by examining financial problems in PISA research. Then, the financial literacy scores of the participants were examined in terms of variables such as gender, parents' education levels, Turkish and mathematics lessons success scores. In the financial literacy achievement test, participants achieved a performance of 43,625 points out of 100. While the financial literacy success scores of the participants didn't differ significantly according to gender; it was observed that there was a significant difference according to the education level of their mothers and fathers and their success in Turkish and mathematics courses. As a result of the analysis, it is seen that as the education level of the parents increases, the financial literacy scores of individuals generally increase. It is seen that financial literacy scores tend to increase with the increase in mathematics and Turkish lesson achievement.