Çocuklarda tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonlarında hiperkalsiüri sıklığının araştırılması
Investigation of the Frequency of Hypercalciuria in Children with Recurrent Urinary Tract Infections
  1. Tez No: 859676
  2. Yazar: FATMA BİLMİŞ BAĞRIYANIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CELALETTİN KOŞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Çocuklarda Tekrarlayan İdrar Yolu Enfeksiyonlarında Hiperkalsiüri Sıklığının Araştırılması Tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu (İYE) ile takip ve tetkik edilen olgularda hiperkalsiüri sıklığının tespit edilmesi ve sağlıklı çocuklarla karşılaştırılması amacıyla yapılan çalışmaya Eylül 2021 – Eylül 2023 tarihleri arasında Çocuk Nefroloji Polikliniği'nde tekrarlayan İYE tanısı ile takip ve tedavisi devam eden, yaşları 1–18 yaş arasında olan 43 çocuk (9 erkek, 34 kız) vaka grubuna ve Genel Pediatri Polikliniği'ne başvuran, kronik hastalığı ve idrar yolu enfeksiyonu olmayıp çeşitli yakınmalarla tetkik edilen 1-18 yaş arası 46 çocuk (14 erkek, 32 kız) kontrol grubuna dâhil edilmiştir. Vaka grubundaki katılımcıların yaş ortalaması 8,09±4 yıl, kontrol grubundaki katılımcıların ise yaş ortalaması 11,02±3,91 yıldır. Her iki grubun cinsiyet ve yaş dağılımları benzerdir ve anlamlı bir farklılık yoktur. Vaka grubundaki tüm olguların Uriner Kalsiyum / Üriner Kreatin (Uca/Ucr) ortalaması 0,12±0,15, hiperkalsiürisi olanların ise 0,36±0,21'dir. Kontrol grubundaki tüm olguların Ca/Crortalaması 0,08±0,09, hiperkalsiürisi olanların ise 0,29±0,1'dir. Uca/Ucr'nin medyan değeri, hem vaka hem de kontrol grubunda farklı değildir. Vaka ve kontrol grupları arasında hiperkalsiüri prevalansı benzer olarak bulundu. Hiperkalsiürisi olan hastalarda üriner sistem anomalisi, başvuru yakınması, aile hikayesi, ilaç kullanımı ve eşlik eden hastalıklar yönünden anlamlı farklılık saptanmamıştır. Ancak, üriner sistem anomalisi olarak renal taş, başvuru yakınması olarak karın ağrısı ve eşlik eden hastalıklar yönünden enürezis nokturna, hiperkalsiürisi olan vakalarda normokalsiürik vakalara göre daha fazlaydı. Sonuç olarak, yaptığımız bu çalışmada tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu geçiren çocuk hastalarda hiperkalsiüri (HK) sıklığının %11,63 olduğu tespit edilmiştir. Türkiye'de önemli bir mortalite ve morbidite sebepleri arasında idrar yolu x enfeksiyonları sonrasında ortaya çıkan komplikasyonlar yer almaktadır ve bu enfeksiyonları kolaylaştıran etmenlerin araştırılması gerekliliği ortadadır. Bu bağlamda, literatürdeki çalışmalara dayanarak, çalışmamızda hiperkalsiüriyi değerlendirdik. Çalışmamız, tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonları olan hastalarda, sağlıklı çocuklara kıyasla hiperkalsiüri sıklığının artmadığını göstermiştir. Ancak, hiperkalsiüriyle beraber görülen diğer hastalıklar açısından anlamlı bir veri bulunamamıştır. Bununla beraber, enürezis nokturna gibi dikkat çekici ve sıklıkla beraber görülen hastalıkların varlığı, karın ağrısı gibi yaygın semptomlarla ya da semptomsuz olarak hastaneye başvuran hiperkalsiüri vakaları da dikkate alındığında, hiperkalsiüriyi yalnızca kendi başına ele almak yerine, eşlik edebilecek diğer patolojiler açısından araştırmaları derinleştirmenin faydalı olacağı düşünülmüştür. Çalışma sonuçlarımızın, mevcut haliyle bile literatüre katkı sağlayabileceği; ancak, incelenen hasta sayısının artırılmasının bu katkıyı daha da anlamlı kılacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Investigation of the Frequency of Hypercalciuria in Children with Recurrent Urinary Tract Infections In order to determine the frequency of hypercalciuria in cases followed up and investigated for recurrent urinary tract infection (UTI) and to compare it with healthy children, a study was conducted including 43 children (9 males, 34 females) aged between 1-18 years who were diagnosed with recurrent UTI and were under treatment at the Pediatric Nephrology Clinic between September 2021 and September 2023. Additionally, a control group was formed of 46 children (14 males, 32 females) aged between 1-18 years who presented to the General Pediatrics Clinic without chronic illness or urinary tract infection but were examined for various complaints. The average age of participants in the case group was 8.09±4 years, while the average age in the control group was 11.02±3.91 years. The gender and age distribution of both groups were similar, with no significant difference. The average Urinary Calcium/Creatinine (Uca/Ucr) ratio for all cases in the case group was 0.12±0.15, and for those with hypercalciuria, it was 0.36±0.21. In the control group, the average Ca/Crratio for all cases was 0.08±0.09, and for those with hypercalciuria, it was 0.29±0.1. The median value of Ca/Crwas not different in either the case or control groups. The prevalence of hypercalciuria was found to be similar between the case and control groups. No significant difference was observed in patients with hypercalciuria in terms of urinary system anomalies, initial complaint at presentation, family history, medication use, and accompanying diseases. However, the presence of renal stones as a urinary system anomaly, abdominal pain as the initial complaint, and nocturnal enuresis as an accompanying disease were more common in cases with hypercalciuria compared to those with normocalciuria. xii In conclusion, in this study, we found that the frequency of hypercalciuria (HK) in children with recurrent urinary tract infections was 11.63%. Given that complications arising from urinary tract infections are a significant cause of mortality and morbidity in Turkey, it is necessary to investigate the factors that facilitate these infections. In this context, based on studies in the literature, we evaluated hypercalciuria in our study. Our research has shown that the frequency of hypercalciuria in patients with recurrent urinary tract infections is not increased compared to healthy children. However, no significant data could be obtained regarding other diseases accompanying hypercalciuria. Nevertheless, considering the presence of notable and frequently accompanying diseases such as nocturnal enuresis, and cases of hypercalciuria presenting with common symptoms like abdominal pain or even without symptoms leading to hospital visits, it is thought that it would be beneficial to deepen the research in terms of other pathologies that may accompany hypercalciuria, rather than considering it in isolation. Our study results can contribute to the literature as they are; however, it is anticipated that increasing the number of patients examined would make this contribution even more meaningful.