Yozgat'ın Şefaatli ilçesi köy odaları
Village rooms in Şefaatli district of Yozgat
  1. Tez No: 859687
  2. Yazar: MUSTAFA SAMİ DERİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR DÜNDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 239
Özet
Köy odaları, köy sakinlerinden, hali vakti yerinde, varlıklı ve seçkin aileler tarafından yaptırılan, köy dışından gelen yolcu ve misafirlerin yeme, içme, barınma gibi temel ihtiyaçlarının karşılandığı sivil mimari yapılardır. Genellikle köy merkezine yakın yerlerde bulunan bu yapılar köye gelen misafirlerin fizyolojik ve sosyolojik ihtiyaçlarının karşılanmasının yanı sıra köy halkının düğün, cenaze, bayram sevinçleri, asker uğurlama gibi merasimlerinde, aşıkların atışmaları ve köy toplantılarının yapıldığı, köy sorunlarının çözüme bağlandığı, gerektiğinde mahkeme olarak kullanıldığı, yaygın eğim ve öğretim faaliyetlerinin gerçekleştiği çok yönlü ve bir o kadar da önemli fonksiyonel özelliklere sahip sivil mimari yapılardır. Bir nevi şehirlerde külliyenin görevini köylerde köy odaları üstlenmiştir. Bu denli önemli bir yere sahip olan bu odalar maalesef günümüzde çeşitli sebeplerle eski değerini kaybetmiş durumdadır. Zaman içinde ulaşım sorunlarının ortadan kalkması, teknolojik gelişmeler, hızlı bir fabrikalaşmayla beraber miras yoluyla bölünen tarım arazileri, köyden kente hızlı bir göç ve bununla beraber sosyal medyanın da etkisiyle bu odalar; köylünün bir araya gelerek vakit geçirdiği ve sosyal mekan olma özelliğini büyük ölçüde kaybetmiştir. 2019-2020 yıllarında başlayan covid-19(corona virüs) pandemi süreci de bu odaların işlevini kaybetmesinde olumsuz diğer bir etkendir.
Özet (Çeviri)
Village chambers are civil architectural structures built by wealthy, wealthy and elite families of the village residents, where the basic needs of passengers and guests coming from outside the village, such as food, drink and shelter, are met. These structures, which are generally located close to the village center, are used to meet the physiological and sociological needs of the guests coming to the village, as well as to host ceremonies such as weddings, funerals, holiday celebrations, sending off soldiers. Places where lovers' quarrels, village meetings were held, village problems were resolved and used as courts when necessary. They are civil architectural buildings with versatile and important functional features where education and training activities take place. In a sense, the role of social complex in cities was played by village chambers in villages. These rooms, which have such an important place, have unfortunately lost their former value due to various reasons. Over time, with the disappearance of transportation problems, technological developments, rapid industrialization, division of agricultural lands through inheritance, rapid migration from village to city and the influence of social media, these rooms; It has largely lost its feature of being a social place where villagers come together and spend time. The Covid-19 (corona virus) pandemic process that started in 2019-2020 is another negative factor in the loss of functionality of these rooms.