Kripto varlık piyasalarında sürü davranışının test edilmesi
Testing herd behavior in crypto-asset markets
  1. Tez No: 859697
  2. Yazar: SÜLEYMAN ERHAN ANCARLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN SERDAR KARACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Malatya Turgut Özal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansman Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bitcoin'in kullandığı teknoloji ve kazandığı değerden dolayı, araştırmacıların incelediği bir araştırma alanı, kripto varlıkların oluşumuna önemli katkıları olmuştur. 2008 yılında Bitcoin'in tanıtılmasıyla kripto varlıkların oluşum süreci başlamıştır. Kripto varlıkların kullandığı temel teknoloji blok zincir teknolojisidir. Bu teknoloji günlük yaşantıda ve gelecekte radikal değişiklikler getireceği düşünülmektedir. Kripto varlıkların nasıl hareket ettikleri, ne oldukları üzerine yorum yapabilmek için Davranışsal Finans ile açıklanmaya çalışılmıştır. Davranışsal finans alanı finans disiplini içinde yapılan çalışmalarla 19.yy. sonunda ön plana çıkmıştır. Davranışsal finans alanı yatırımcıların her zaman rasyonel davranmayacaklarını yatırım kararlarını alırken çeşitli eğilimlerin etkisiyle hareket edecekleri bilgisini vermektedir. Çalışma sonucunda davranışsal finans alanı eğilimlerinden sürü davranışının kripto varlık piyasasında var olup olmadığı tespit edebilmek üzere kesitsel mutlak sapma (CSAD) analizi gerçekleştirilmiştir. Analize dahil edilen değişkenler ilk 11 kripto varlığın 8 tanesidir, bunlar kripto varlık piyasasının %80'ini temsil etmekteler. Çalışmada 01.01.2018 – 27.11.2023 tarihlerini kapsayan dönemdeki analize konu edilen varlıkların günlük açılış değerleri kullanılmıştır. Gerçekleştirilen analizin sonucunda formülde yer alan sürü varlığının ölçümünde baz alınan ( Rm,t2) katsayısı (α2) sıfırdan büyük ve istatistiksel olarak anlamlı çıkmıştır. Dolayıyla kripto varlık piyasasında belirtilen dönemde sürü karşıtı davranış sergilendiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Due to tuchnology used by Bitcoin and the value it has gained, it has made significant contributions to the creation of crypto assets, an area of research that researchers have studied. With the introduction of Bitcoin in 2008, the creation of crypto assets began. The basic technology used by crypto assets is blockchain technology. It is thought that this technology will bring radical changes in Daily life and in the future. How crypto assets move has been tried to be explained with Behavioral Finance in order to comment on what they are. The field of behavioral finance dating back to the 19th century with studies conducted within the finance discipline eventually came to the fore. The field of behavioral finance provides information that investors will not always act rationally and will act under the influencer of various tendencies when making investment decisions. As a result of the study, a cross-sectional absolute deviation (CSAD) analysis was carried out to determine whether herd behavior, one of the trends in the field of behavioral finance, exists in the crypto asset market. The variables inclued in the analysis are 8 of the top 11 crypto assets, which represent 80% of the crypto assets subject to analysis in the period covering 01.01.2018 – 27.11.2023 were used. As a result of thee analysis, the ( Rm,t2) coeffient (α2), which is the basis for measuring the herd presence in the formula, was found to be greater than zero and statically significant. Therefore, it was concluded that anti-herd behavior was exhibited in the crypto asset market during the specified period.