Sermaye piyasalarında kripto varlıkların hukuki ve idari düzenlemeleri
Legal and administrative regulations of crypto assets in capital markets
  1. Tez No: 948724
  2. Yazar: ATAKAN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UMUT AKDENİZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, İşletme, Law, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 263
Özet
Kripto varlıklar teknolojik gelişmelerin sonucu olarak ortaya çıkmış, yazılım temelli, sahibine çeşitli haklar sağlayan ve yükümlülükler yükleyen sanal unsurlardır. Dağıtık defter teknolojisi, merkeziyetsiz sistemler kurarak işlemlerin aracız olarak, eşler arasında, hızlı, güvenli ve düşük maliyetle gerçekleştirilmesini hedeflemektedir. Merkeziyetsiz olarak ortaya çıkan kripto varlıklar hızlı bir şekilde değer değişim aracı olarak kullanılmaya başlanmış ve geniş kitlelerce benimsenmiştir. Sanal paralar ve diğer dijital varlıkların hızla gelişmesi bu varlıkların ticaretini doğurmuştur. Bilgisayar sistemleri üzerinden eşler arasında bu varlıkların alım satımının zor olması dijital varlık borsalarının doğmasına neden olmuştur. Dijital varlıkların ödemelerde kullanılması, değer biriktirme fonksiyonu taşımaya başlaması ve bu varlıkların halka arzı, düzenleyici otoritelerin dikkatini çekmiş ve bu dijital varlıklar hakkında çeşitli hukuki ve idari düzenlemeler yapılmasına yol açmıştır. Bu çalışma ile Türk piyasalarında sermaye piyasası aracı olarak ihraç edilebilecek olan dijital varlıklar hakkında düzenleme önerileri getirilmesi hedeflenmiştir. Bu kapsamda literatür taraması ve normatif analiz yöntemleri kullanılarak, Türkiye, Avrupa Birliği ve Amerika Birleşik Devletleri'ndeki dijital varlıklara ilişkin regülasyonlar ve uluslararası muhasebe standartlar incelenmiştir. Yapılan incelemede ulaşılan sonuçların yorumlanmasıyla, sermaye piyasası aracı olarak ihraç edilebilecek dijital varlıklara ilişkin ağ yapısı ve mülkiyet durumlarının tespiti; piyasa manipülasyonu ve piyasa bozucu eylemlerin tespiti; dijital varlıkların seans saatleri ve takası, ayrıca dijital varlıkların işletme sermayesi olarak konulabilmesi başlıklarında önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Crypto assets are virtual elements that have emerged as a result of technological developments, are software-based, provide various rights and obligations to the owner. Distributed ledger technology aims to establish decentralized systems and to carry out transactions between peers without intermediaries, quickly, securely and at low cost. Decentralized crypto assets have quickly started to be used as a means of value exchange and have been widely adopted. The rapid development of virtual currencies and other digital assets has given rise to the trading of these assets. The difficulty of buying and selling these assets between peers through computer systems has led to the emergence of digital asset exchanges. The use of digital assets in payments, their function as a store of value, and the public offering of these assets have attracted the attention of regulatory authorities and led to various legal and administrative regulations regarding these digital assets. With this study, it is aimed to make regulatory proposals about digital assets that can be issued as capital market instruments in Turkish markets. In this context, by using literature review and normative analysis methods, regulations and international accounting standards regarding digital assets in Türkiye, the European Union and The United States were examined. By interpreting the results obtained in the study, recommendations were made on the following topics: determination of network structure and ownership status regarding digital assets that can be issued as capital market instruments; determination of market manipulation and market-distorting actions; session hours and exchange of digital assets, and also the possibility of placing digital assets as working capital.