The relationship between gender and the key aspects of online consumer behavior
Cinsiyet ile onlıne tüketici davranışının temel yönleri arasındaki ilişki
- Tez No: 859725
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. METİN TOPTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Amaç – Bu araştırma, Libya'da toplumsal cinsiyet ile çevrimiçi tüketici davranışının temel yönleri arasındaki ilişkiyi göstermeyi amaçlamaktadır. Metodolojik Yaklaşım – Nüfus, çevrimiçi alışveriş yapan Libyalı tüketicilerdir. Bu örnekleme yöntemi kolayda örneklemedir. Veri toplama yöntemi bir ankettir. Örneklem 78 katılımcıdan oluşmaktadır. Veriler, temel istatistikler ve bir dizi fark testi kullanılarak analiz edildi. Bulgular – Araştırma, tüketici incelemelerinin ve puanlarının satın alma kararlarında muazzam bir ikna gücüne sahip olduğunu gösterdi. Çevrimiçi tüketici davranışı, marka katılımı, çevrimiçi alışveriş nedenleri ve çevrimiçi kanal tercihi açısından cinsiyete göre değişmektedir. Erkeklerin daha fazla marka bilincine sahip olduğu görüldü. Kadın müşterilerin online alışveriş yapma nedenleri, indirim arayışı ve online mağazalarda daha alakalı bilgilerdir. Kadın müşterilerin daha çok mobil kanallarda, erkeklerin ise online perakendecilerin web sitelerinde daha fazla etkileşimde bulunduğu tespit edildi. Aksine, Instagram etkileyicilerinin alışveriş yapanlar üzerinde etkisi olduğu ve müşterilerin çevrimiçi ürün incelemeleri okuyup yazması gibi çevrimiçi tüketimin bazı yönleri cinsiyete göre değişmiyordu. Sonuçlar ayrıca, mağazada tüketici güveni oluşturmak ve mağazaya yönelik tutumları geliştirmek için yüksek kaliteli müşteri hizmetinin gerekli olduğunu gösterdi. Ayrıca, bir çevrimiçi mağazada sunulan, özellikle malların satın alma ve iade koşullarına ilişkin bilgilerle ilgili olarak gerekli bilgilerin eksiksiz olması, güven üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Teorik Çıkarımlar – Sonuçlar, Libya pazarı bağlamında çevrimiçi tüketici davranışını etkileyen temel yönlerde cinsiyet farklılıklarının ne kadar önemli olduğuna daha parlak bir ışık tuttu. Pratik Çıkarımlar – Çalışmanın sonucu, daha iyi fiyatlarla tüketici değerini artırmaya odaklanan çoğu çevrimiçi mağazanın yanı sıra seçili müşterilere indirimler ve ayrıcalıklar önermektedir. Satın almayla ilgili yeterli düzeyde bilgiye ek olarak ilgili bir ürün ve marka çeşitliliği de cinsiyetlerine bakılmaksızın çevrimiçi tüketiciler tarafından istenmektedir. Anahtar Kelimeler – Çevrimiçi alışveriş, çevrimiçi ürün incelemeleri, cinsiyet farkı.
Özet (Çeviri)
Purpose – This research aims to show the relationship between gender and the key facets of online consumer behavior in Libya. Approach – The population is Libyan consumers who are engaged in online shopping. This sampling method is convenience sampling. The data collection method is a survey. The sample consists of 78 participants. The data were analyzed using basic statistics, and a series of difference tests. Findings – The research showed that consumer reviews and ratings have a tremendous power of persuasion in purchase decisions. Online consumer behavior varies by gender in terms of brand involvement, reasons for shopping online, and online channel preference. Males seemed to have more brand consciousness. Female customers' reasons for online shopping are discount hunting as well as more relevant information in online stores. Female customers were found to be more engaged in mobile channels, whereas males in websites of online retailers. On the contrary, several aspects of online consumption did not vary by gender, such as Instagram influencers have an influence on shoppers as well as customers read and write product reviews online. Results also indicated that high-quality customer service is necessary to build consumer trust in the store and improve attitudes towards it. In addition, the completeness of the necessary information presented on an online store, especially with regard to the information on the conditions of purchase and return of goods has a positive effect on trust. Theoretical Implications – The results shed a brighter light on how gender differences matter in the key facets that influence online consumer behavior in the Libyan market context. Practical implications – The outcome of the study suggests most online stores that focus more on increasing consumer value by better prices, as well as discounts and privileges to selected customers. A relevant product and brand assortment in addition to a sufficient level of purchase-related information are also desired by online consumers regardless of their gender. Keywords – Online shopping, Online product reviews, Gender difference