The effect of online sports spectatorship on consumers' subjective well-being (SWB)
Çevrimiçi spor izleyiciliğinin tüketicinin subjektif iyiliği (SWB) üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 803960
  2. Yazar: MUHAMMAD TAYYAB
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET EKİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Son yıllarda sanal teknolojilerin, eskiden yüz yüze gerçekleşen geleneksel iş modellerini ya tamamladığı ya da devraldığı gözlemleniyor. COVID-19 salgını, spor alanında bu oluşumu tetikleyen önemli bir faktör olarak ortaya çıkmıştır. Bu çalışma, nicel bir araştırma tasarımı yoluyla, çevrimiçi spor izleyiciliği ile tüketicilerin öznel iyi oluşu (subjective well-being-SWB) arasındaki ilişkiyi araştırmaktadır. Özellikle sosyal kararlılık teorisi (social determination theory-SDT), parasosyal etkileşim ve akış teorisi gibi teoriler ışığında, psikoloji, pazarlama, iletişim ve spor yönetimi alanlarındaki teorik çerçevelerden faydalanan bu araştırmada, çevrimiçi spor seyirciliği olgusunun tüketicilerin öznel iyi oluşunu (ÖİO) nasıl etkilediğini keşfetmeye çalışılmıştır. Buna ek olarak, bu ilişkinin altında yatan mekanizmaların kapsamlı bir şekilde anlaşılması sağlanmaya çalışılmıştır. Bu bağlamda, araştırmanın hedefleri birkaç temel hususu kapsamaktadır: İlk olarak, tüketicilerin çevrimiçi spor seyirciliği davranışını etkileyen değişkenlerin belirlenmesi amaçlamaktadır. Bu faktörler, çevrimiçi deneyime dalma düzeyi, spor etkinliğiyle bağlantı hissi ve sanal spor katılımından elde edilen (algılanan) keyif/haz gibi unsurları içermektedir. Bu faktörlerin anlaşılması, çevrimiçi spor deneyimlerinin tüketicilerin öznel iyi oluşuna (ÖİO) nasıl katkıda bulunduğuna dair değerli bilgiler sağlayabilir. İkinci olarak, bu çalışma, öznel iyi oluşu (ÖİO) bir aracı değişken olarak dikkate alarak öncelikle motivasyon faktörlerine odaklanan ya da böyle bir ilişkinin varlığına dair yalnızca nitel kanıtlar sunan geçmiş çalışmaların aksine, çevrimiçi spor seyirciliği olgusunu oluşturan dört bağımsız değişkeni ve bunların bağımlı değişken olan öznel iyi oluşu (ÖİO) nasıl etkilediğini ampirik olarak test etmeyi amaçlamaktadır. Üçüncü olarak, bu çalışma yaş, cinsiyet, meslek ve yayın tercihleri gibi çeşitli faktörleri kontrol ettikten sonra bağımsız ve bağımlı değişkenler arasında takım kimliğinin aracı etkisini ortaya çıkarmayı hedeflemektedir. Genel olarak, çevrimiçi spor platformları genellikle taraftarların birbirleriyle etkileşime girmeleri, spora olan tutkularını paylaşmaları ve bir topluluk duygusu oluşturmaları için fırsatlar sunmaktadır. Bu nedenle, çalışma bu sosyal etkileşimlerin tüketicilerin öznel iyi oluşunu nasıl etkilediğini ve çevrimiçi spor seyircisi deneyiminden genel memnuniyetlerine nasıl katkıda bulunduğunu incelemektedir. Doğrudan ve dolaylı testler yoluyla ortaya çıkarılan sonuçlar, algılanan özerkliğin ve canlılığın, takım özdeşleşmesinin aracılığına tabi olarak, ÖİO ile dolaylı olarak ilişkili olduğunu göstermektedir. Sonuç olarak bu tez, çevrimiçi spor seyirciliğinin tüketicilerin öznel iyi oluşu üzerindeki etkisine ilişkin mevcut bilgilerdeki kritik bir boşluğu doldurmaktadır. ÖİO'u etkileyen faktörleri araştırarak, psikolojik ve duygusal sonuçları inceleyerek ve takım özdeşleşmesinin rolünü göz önünde bulundurarak, araştırma çevrimiçi spor seyirciliğinin tüketicilerin ÖİO'u üzerindeki etkisine dair değerli bilgiler sunmaktadır. Bu çalışmanın önemli bir teorik çıkarımı, Rejikumar ve arkadaşlarının (2022) kavramsal modelinin, algılanan özerklik ve canlılığın, takımla özdeşleşme faktörünün aracılığıyla ÖİO'u nasıl etkilediğinin ampirik olarak test edilmesidir. Ayrıca, bu çalışmadan çıkan önemli bir yönetimsel çıkarım, pazarlama uzmanlarının izleyicilere daha zengin ve yüksek etkileşimli deneyimler sunmaya odaklanmak için çevrimiçi spor yayın platformlarının teknolojik olanaklarından nasıl yararlanabilecekleri hakkında ip uçları vermesidir; bu da potansiyel olarak daha yüksek ÖİO seviyelerine yol açabilir.
Özet (Çeviri)
Recently, virtual technologies are either complementing or taking over traditional business models that used to happen in-person. The COVID-19 pandemic is one externality that stimulated this occurrence in sports. Through a quantitative research design involving online surveys, this study investigates the relationship between online sports spectatorship and consumers' subjective well-being (SWB). More specifically, drawing upon theoretical frameworks from psychology, marketing, communication, and sports management, mainly focusing on theories like the social determination theory (SDT), parasocial interaction, and flow theory, this research aims to provide a comprehensive understanding of the underlying mechanisms that seek to explore how the construct of online sports spectatorship influences consumers' subjective well-being (SWB). The research objectives encompass several key aspects. First, the study seeks to identify the variables influencing consumers' online sports spectatorship behavior. These factors may include aspects such as the level of immersion in the online experience, the sense of connection with the sporting event, and the perceived enjoyment derived from virtual sports engagement. Understanding these factors can provide valuable insights into how online sports experiences contribute to consumers' subjective well-being (SWB). Second, this study seeks to empirically test out four independent variables that make up the construct of online sports spectatorship and how they impact the dependent variable of subject well-being (SWB), contrary to past studies that either focus primarily on motivational factors' considering subject well-being (SWB) as a mediating variable or only provided qualitative evidence of the existence of such a relation. Third, my research considers the mediating effect of team identification between the independent and dependent variables, after controlling for several factors like age, gender, occupation, and streaming preferences. Overall, online sports platforms often offer opportunities for fans to interact with each other, share their passion for the sport, and build a sense of community. As such, the study examines how these social interactions influence consumers' subjective well-being and contribute to their overall satisfaction with the online sports spectatorship experience. Through direct and indirect testing, the results indicate that perceived autonomy, and vividness, are indirectly associated with subjective well-being (SWB), subject to mediation by team identification. In conclusion, this thesis fills a critical gap in current knowledge regarding the effect of online sports spectatorship on consumers' subjective well-being. By investigating the factors influencing subjective well-being (SWB), examining psychological and emotional outcomes, and considering the role of team identification, the study offers valuable insights into the impact of online sports spectatorship on consumers' subjective well-being (SWB). An important theoretical implication of this study is the testing of Rejikumar et. al's (2022) conceptual model empirically to show how perceived autonomy and vividness affect subjective well-being (SWB), subject to mediation by the factor of team identification. Furthermore, a crucial managerial implication that comes out of this study is how marketing professionals can leverage the technological affordances of online sports streaming platforms to focus on providing richer and highly interactive experiences to viewers, which can potentially lead to higher levels of subjective well-being (SWB).