Çocukların dijital ortamda korunması
The protection of children in the dijital environment
- Tez No: 859787
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA SERKAN ABDÜSSELAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Hakları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Çocuk, ancak 20. yüzyıl ile birlikte bir nesne yerine özne olarak görülmeye başlamıştır. Çocuğun bir birey olarak kabulü, çocuk hakları kavramının ulusal ve uluslararası hukuk düzeninde yerleşmesiyle birlikte gerçekleşmiştir. Çocukların fiziksel ve bilişsel olarak desteklenmeye ihtiyaçları olduğu ve bu suretle kendilerine has birtakım haklara sahip olmaları gerektiği tüm dünyaca kabul edilmiştir. Bu doğrultuda çocuk haklarının kullanılması ve korunması birçok hukuksal düzenlemelerle sağlanmaya çalışılmaktadır. Çocukların dijital yerli oldukları ve dijital ortamın hayatlarının büyük bir bölümüne etki ettiği düşünüldüğünde fiziki dünyada kendilerine sağlanan ve korunan çocuk haklarının dijital ortamda da korunması gerektiği ortaya çıkmaktadır. Dijital çocuk hakları, Çocuk Haklarına Dair Birleşmiş Milletler Sözleşmesi'nde yer alan temel ilkeler ve haklar ışığında çocuğun dijital ortamda var olabilmesi ve korunabilmesi amacıyla ortaya çıkan dijital eğitim hakkı, internete erişim hakkı ve siber şiddete karşı korunma hakkı gibi haklardır. Çocukların dijital yaşamda bir özne olarak var olabilmesi için ihtiyaç duyduğu dijital hakların sağlanmasının yanı sıra korunması da önem arz etmektedir. Çünkü korunmayan bir hakkın elde edilmesi, hakkın kullanılamamasına sebebiyet vermektedir. Bu doğrultuda çocukların dijital ortamda ihtiyaç duydukları korunmanın sağlanması için uluslararası ve ulusal düzenlemelerle pek çok yöntem belirlenmiş ve uygulanmaya başlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Children began to be seen as subjects rather than objects only in the 20th century. The acceptance of the child as an individual took place with the establishment of the concept of children's rights in the national and international legal order. It is accepted all over the world that children need physical and cognitive support and thus should have certain rights. In this regard, the application and protection of children's rights are tried to be ensured through many legal regulations. Considering that children are digital natives and that the digital environment affects a large part of their lives, it becomes clear that children's rights, which are provided and protected in the physical world, must also be protected in the digital environment. Children's digital rights are rights such as the right to digital education, the right to access the internet and the right to protection against cyber violence, which emerged in the light of the basic principles and rights included in the United Nations Convention on the Rights of the Child. These digital rights provide the child to exist and be protected in the digital environment. It is important to protect as well as provide the digital rights that ensure children to exist as subjects in digital life. Because the acquisition of an unprotected right results in not being able to apply for that right. In this regard, many methods have been determined and implemented by international and national regulations to ensure the protection that children need in the digital environment.