Bahtiyar Aslan'ın hikayelerinde yapı ve izlek
Structure and theme in Bahtiyar Aslan's stories
- Tez No: 859797
- Danışmanlar: DR. KAYHAN ŞAHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Hikâyeler romanlara göre hacim konusunda daha dar, kısa olan yazılardır. Modernist ve postmodernist öykücülüğünden önce halk hikayeleri ve mesnevi gibi türler hikâye türünde değerlendirilir. Hikâyeler, ilk örneklerinden sonra içerik ve yapı unsuru konusunda birçok değişime uğrar. Öykülerde daha gerçekçi verilen neden-sonuç ilişkisi, zaman, mekân, kişi unsurları; modernizm etkisi ile bu gerçekçi durumdan uzaklaşmaya başlar. Sonrasında etkili olan postmodern anlayışla hikâyenin yapı unsurunda önemli kırılmalar kendini gösterir. Modern metinler için önemli olan olay sıralaması, özne, zaman, mekân, kişiler dünyası gibi unsurlar gerçeklikten uzaklaştırılır. Yerini kurguya, kahramanların belirsizliğine, zaman soyutluğuna, mekânın fantastik değişimlerine bırakır. Çalışmanın amacı yazar Bahtiyar ASLAN'ın bilinç akışı tekniği ile oluşturulan, 52 hikâyesinde 'yapı ve izlek' kurguyu tespit etmektir. İmceleme yapılırken yapı unsurlarında sık kullanılan özelliklerin net görülmesi açısından öykülerden örnek metinlere sıkça yer verildi. Böylece Bahtiyar ASLAN'ın bilinç akışı tekniği ile Türk öykücülüğündeki konumu ve öyküleri yapı ve izlek olarak tespit edilmeye çalışıldı.
Özet (Çeviri)
Stories are shorter and narrower in the way of volume than novels. Before modernist and postmodernist storytelling, the genres such as folk tales and masnavis were evaluated in the story genre. Stories, after their first examples, have undergone many changes in terms of context and structural elements. A cause-and-effect relationship which is presented more realistically in the stories, elements of time, place, person has started to become distant from this realistic situation with the effect of modernism. Important fractures in the structural element of the story have shown themselves with the postmodern mentality that was effective afterwards. The sequence of events that is important for modern texts, Elements such as subject, time, place, and the world of people are removed from reality. It is replaced by fiction, the uncertainty of the heroes, the abstraction of time, the fantastical changes of place. The purpose of the study is to indicate“structure and theme”fiction in Bahtiyar Aslan's 52 stories which are created with stream of consciousness technique. During the examination, sample texts from the stories have been frequently used in order to see the features clearly which are often used in the elements of structures. Thus Bahtiyar ASLAN's position and stories in Turkish storytelling with the stream of consciousness technique has been attempted to indicate in terms of structure and theme.