3-6 yaş arası çocuğu olan babaların, baba katılım düzeylerinin, çocuklarına yönelik cinsel iletişimleri ve dini tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between the levels of parental participation, sexual communication and religious attitudes of fathers with children aged 3-6 years old
- Tez No: 859796
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVCAN YAĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
Bu araştırmanın amacı, baba katılımı ile babaların çocuklarıyla kurdukları cinsel iletişim becerilerinin ve dini tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bu sebeple 3-6 yaş arası çocuğu olan babaların baba katılım düzeylerinin ve çocuklarına yönelik gerçekleştirdikleri cinsel iletişim becerileri ile sahip oldukları dini tutumları arasındaki ilişkinin incelenip bu üç beceri arasındaki ilişkinin yaş, eğitim durumu, sosyoekonomik düzey, çocukla birlikte günlük geçirilen süre, anne baba birliktelik durumu, çocuk sayısı, çocuk cinsiyeti, yaşanılan bölge/şehir ve dindarlık düzeyini tanımlama faktörleri açısından incelenmesi hedeflenmiştir. Çalışmada veriler Demografik Bilgi Formu, Baba Katılım Ölçeği (BAKÖ), Ebeveynler İçin Cinsel İletişim Ölçeği (ECİÖ) ve OK Dini Tutum Ölçeği (OKDTÖ) kullanılarak elde edilmiş olup oluşturulan form sosyal medya üzerinden babalara iletilmiş, tam yanıt veren 381 baba ile çalışma tamamlanmıştır. Araştırmada baba katılımı arttıkça babaların cinsel iletişim becerilerinde artış olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca babaların dindarlık düzeylerinin çocuklarına yönelik cinsel iletişim becerilerinde ve baba katılım düzeylerinde anlamlı etkisinin olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the relationship between father involvement, sexual communication skills and religious attitudes of fathers with their children. For this reason, the level of paternal involvement of fathers with children aged 3-6 and the relationship between their sexual communication skills towards their children and their religious attitudes were examined and the relationship between these three skills was examined in terms of age, educational status, socioeconomic level, time spent daily with the child, mother-father togetherness. It is aimed to examine the factors that define the situation, number of children, gender of the child, region/city of residence and level of religiosity. In the study, data were obtained using the Demographic Information Form, Father Participation Scale (BAQS), Sexual Communication Scale for Parents (ECIS) and OC Religious Attitude Scale (OKDTÖ), and the created form was sent to fathers via social media, and the study was completed with 381 fathers who responded fully. The study found that as father involvement increased, fathers' sexual communication skills increased. In addition, it was determined that fathers' religiosity levels did not have a significant effect on their children's sexual communication skills and father involvement levels.