Öğretmenlerin iş yükü algıları ile örgüt sağlığı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Correlation between teachers' workload perceptions and organizational health
- Tez No: 859799
- Danışmanlar: PROF. DR. SULTAN BİLGE KESKİNKILIÇ KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Planlaması Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırmanın amacı, öğretmenlerin iş yükü algıları ile örgüt sağlığı arasındaki ilişkinin incelenmesi ve iş yükü algısı ile örgüt sağlığı düzeylerinin bazı değişkenlere göre incelemektir. Bu amaç doğrultusunda okulların örgüt sağlığı düzeyi belirlenerek, olası dezavantajlardan etkilenme düzeyini en aza indirgemek hedeflenmiştir. Okulların görev edindiği değerler göz önüne alındığında okulların sağlıklı ya da sağlıksız oluşu eğitim süreçlerinin etkililiği açısında önemli bir yer tutmaktadır. Araştırmanın örneklemini 2023-2024 Eğitim-Öğretim yılında İstanbul ili Güngören ilçesinde görev yapmakta olan 282 öğretmen oluşturmaktadır. Çalışma deseni ilişkisel tarama deseni olarak seçilmiştir. Araştırma verileri Öğretmenlerin İş Yükü Algısı Ölçeği ve Örgüt Sağlığı Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Bu ölçeklerden toplanan veriler üzerinde parametrik olmayan Mann Whitney U-testi ve Kruskal Wallis H-testi ile analiz edilmiştir. Örgüt sağlığı ölçeğinden elde edilen verilerin ise normal dağılım gösterdiği tespit edilmiştir. Bu veriler ise parametrik olan Pearson Korelasyon Katsayısı, İlişkisiz Örneklem T-testi, İlişkisiz Örneklemler için Tek Faktörlü Varyans Analizi (One-Way ANOVA) ile analiz edilmiştir. Araştırma bulgularından hareketle öğretmenlerin iş yükü algıları ile örgüt sağlığı puanları arasında negatif ve zayıf ilişki bulunmaktadır fakat bu ilişki istatistiksel olarak anlamlı değildir. Öğretmenlerin iş yükü algıları ile cinsiyetleri, yaşları, medeni durumları, branşları, mesleki kıdemleri, haftalık ders saatleri ve kurumda çalışma süreleri arasında anlamlı bir ilişki bulunmamaktadır. Öğretmenlerin iş yükü algıları ile öğrenim durumları arasında lisans mezunu öğretmenler lehine anlamlı bir fark olduğu tespit edilmiştir. Öğretmenlerin örgüt sağlığı puanları ile cinsiyetleri, yaşları, medeni durumları, öğrenim durumları, branşları, mesleki kıdemleri, haftalık ders saatleri ve kurumda çalışma süreleri arasında anlamlı fark bulunmamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, relationship between teachers' workload perceptions and organizational health and how organizational health levels and workload perceptions change according to teachers' gender, age, marital status, education level, branch, seniority, weekly lesson hours and how long the teacher has been working at the school were examined. The sample of the research consist of 282 teachers working at Istanbul Gungoren in the 2023-2024. The study model is quantitative research method. Research data were collected using the Teachers' Workload Perception Scale and Organizational Health Scale.Before the analysis of the data, it was checked whether the data were normally distributed. It was observed that the data obtained from the Teachers' Workload Perception Scale were not normally distributed. The data collected from this scale were analyzed using the non-parametric Mann Whitney U-test and Kruskal Wallis H-test. t was determined that the data obtained from the organizational health scale showed a normal distribution. These data were analyzed with the parametric Pearson Correlation Coefficient, Unrelated Sample T-test, and One-Factor Analysis of Variance for Unrelated Samples (One-Way ANOVA). Based on the research findings, there is a negative and weak relationship between teachers' workload perceptions and organizational health scores, but this relationship is not statistically significant. There is no significant relationship between teachers' workload perceptions and their gender, age, marital status, branch, professional seniority, weekly lesson hours and how long the teacher has been working at the school at the institution. It was determined that there was a significant difference between teachers' workload perceptions and their educational background in favor of teachers with a bachelor's degree. There is no significant relationship between teachers' organizational health scores and their gender, age, marital status, education level, branch, professional seniority, weekly lesson hours and how long the teacher has been working at the school at the institution.