Kadmiumla indüklenen ratlarda hepatooksisite hasarına karşı borik asitin koruyucu etkinliğinin incelenmesi
Investigation of the protective efficacy of boric acid against hepatotoxicity damage in cadmium-induced rats
- Tez No: 859803
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ULAŞ ADAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Kadmiyum (Cd), her yerde bulunan ve biyolojik olarak parçalanamayan, insan sağlığı için büyük tehlikeler barındıran kirleticilerden biridir. Endüstrinin gelişmesi ile birlikte bu metalin doğadaki yoğunluğu önemli oranda artmıştır. Borik asit meyvelerde, sebzelerde ve bazı yiyeceklerde doğal olarak bulunan temel bir mikro besin veya mineraldir. Bu çalışmada ortalama 8-10 haftalık, 28 adet Wistar Albino cinsi dişi rat kullanıldı. Ratlar, özel olarak hazırlanmış kafeslerde 7'li gruplar halinde 4 grup olarak ayrıldı. Grup 1: Kontrol grubu olup, deney süresince herhangi bir işlem uygulanmadı. Grup 2: Cd grubu olup, deneyin ilk günü tek doz Cd 15 mg/kg'dan gavajla oral olarak verildi ve deneyin 7. gününe kadar başka hiçbir ilaç verilmeden beklenildi. Grup 3: Borik Asit (BA) grubu olup, günlük 200 mg/kg doz ile i.p. olarak 7 gün süreyle yapıldı. Grup 4: Cd+BA grubu olup, Cd 15 mg/kg tek doz verilip, hemen arkasından borik asit 7 gün süreyle günlük 200 mg/kg doz ile i.p. verildi. Oksidatif stres belirteçlerinden olan Malondialdehit (MDA) ve Total Oksidan Seviyelerine (TOS) serum düzeyinde baktığımızda Cd+BA grubunun bu değerlerin Cd grubuna kıyasla anlamlı olarak daha düşük olduğu izlendi.
Özet (Çeviri)
Cadmium (Cd) is one of the ubiquitous and non-biodegradable pollutants that pose great dangers to human health. With the development of industry, the density of this metal in nature has increased significantly. Boric acid is an essential micronutrient or mineral found naturally in fruits, vegetables and some foods In this study, 28 Wistar Albino female rats with an average of 8-10 weeks were used. Rats were divided into 4 groups in groups of 7 in specially prepared cages. Group 1: It is the control group and no action was applied during the experiment. Group 2: Cd group, on the first day of the experiment, a single dose of 15 mg/kg of Cd was given orally by gavage and no other drug was given until the 7th day of the experiment. Group 3: Boric acid (BA) group, with a daily dose of 200 mg/kg i.p. was done for 7 days. Group 4: Cd+BA group, Cd was given a single dose of 15 mg/kg, and boric acid was administered i.p. at a daily dose of 200 mg/kg for 7 days. given. When we look at the serum levels of Malondialdehyde (MDA) and Total Oxidant Levels (TOS), which are oxidative stress markers, it was observed that these values of the Cd+BA group were significantly lower than the Cd group.