Kurumsal şirketlerde, performans değerlendirme sistemleri kapsamında ödüllendirme uygulamaları ile çalışan motivasyonu arasındaki ilişki
The relationship between rewarding practices within the scope of performance appraisal systems and employee motivation in corporate companies
  1. Tez No: 859802
  2. Yazar: EMEL EFE TÜZMEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZMİYE ARDUÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Doğuş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışma, kurumsal şirketlerde performans değerlendirme sistemleri kapsamında ödüllendirme uygulamaları ile çalışan motivasyonu arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. Nicel yaklaşım benimseyen araştırma, 508 katılımcıyla yürütülmüştür. Anket uygulaması gerçekleştirilmiş; Motivasyon Geri Bildirim Ölçeği, Motivasyon Değerleme Ölçeği ve Ödüllendirme Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma sonucunda medeni durum ve toplam çalışma süresi değişkenlerinde istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık tespit edilmemiştir. Cinsiyet, yaş, eğitim düzeyi, sektör, pozisyon ve mevcut kurumda çalışma süresi gibi demografik faktörlerin, ödüllendirme uygulamaları ile motivasyon arasındaki ilişkide belirleyici olduğu bulunmuştur. Yaş grupları arasında fiziksel ihtiyaçlar boyutunda belirgin farklar saptanmıştır. Yüksek lisans mezunlarının kendini gerçekleştirme ihtiyacı düzeylerinin daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Sektör, pozisyon ve çalışma süresi gibi faktörler, ödüllendirme uygulamalarının motivasyon üzerindeki etkisini modüle etmiştir. Özellikle ödül-iş tatmini ve beklenen ödül-motivasyon boyutlarındaki farklılıklar bu faktörlerle ilişkilendirilmiştir. Araştırma, ödüllendirme uygulamalarının çalışan motivasyonunu artırdığını ve bu uygulamalar arasında pozitif yönlü anlamlı ilişkiler bulunduğunu; ancak ödüllendirme uygulamalarının etkisinin demografik faktörler tarafından şekillendiğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between rewarding practices and employee motivation within the scope of performance appraisal systems in corporate companies. The research, which adopts a quantitative approach, was conducted with 508 participants. A questionnaire survey was conducted; Motivation Feedback Scale, Motivation Appraisal Scale and Reward Scale were used. As a result of the research, no statistically significant difference was found in the variables of marital status and total working time. Demographic factors such as gender, age, education level, sector, position and length of service in the current organization were found to be determinant in the relationship between rewarding practices and motivation. Significant differences were found between age groups in the physical needs dimension. Master's degree graduates were found to have higher levels of self-actualization needs. Factors such as sector, position and working time modulated the effect of reward practices on motivation. Especially the differences in reward-job satisfaction and expected reward-motivation dimensions were associated with these factors. The study revealed that reward practices increase employee motivation and there are significant positive relationships between these practices; however, the effect of reward practices is shaped by demographic factors.