İş hukukunda eşitlik ilkesi ve ayrımcılık yasaklarına aykırılık ve sonuçları
The principle of equality in labor law and violation with the prohibitions of discrimination and its consequences
- Tez No: 859808
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İPEK KOCAGİL ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Doğuş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışmada, 4857 sayılı İş Kanunu'nda düzenlenen eşitlik ilkesi konusu incelenmiştir. Tezde eşitlik kavramının ortaya çıkışı, tarihi, gelişimi hususlarından kısaca bahsedilmiş, yürürlükte bulunan mevzuatta eşitlik ilkesinin düzenleniş şekli, ilgili hükümler ve eşitlik ilkesi ile ayrımcılık yasağını doğuran konular incelenmiştir. Çalışmada ağırlıklı olarak eşitlik ilkesinin hangi hallerde ihlal edileceği konusu ile bir eşitlik ilkesi ile ayrımcılık yasağının tespiti halinde başvurulacak hukuki yollar irdelenmiştir. Konuya dair güncel mevzuatın incelenmesinin yanında, ilgili yargı kararlarına da yer verilerek, konu somutlaştırılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The thesis briefly discusses the emergence, history, and development of the concept of equality. It examines the current legislation's formulation of the principle of equality, relevant provisions, and the issues leading to the prohibition of discrimination. The study primarily focuses on instances of violating the principle of equality and explores legal avenues to be pursued when identifying a violation of both the principle of equality and the prohibition of discrimination. In addition to observing current legislation on the subject, relevant judicial decisions are included to provide a concrete understanding of the topic.