Sınıf öğretmenlerinin özel öğrenme güçlüğü olan öğrencilerin eğitimine yönelik görüş ve deneyimlerinin incelenmesi
Investigation of classroom teachers' opinions and experiences regarding the education of students with special learning disabilities
- Tez No: 859832
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN ÇAKIROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trabzon Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Özel öğrenme güçlüğü [ÖÖG], bireyin normal veya üzerinde zekâ seviyesine sahip olmasına rağmen okuma, yazma ve matematik gibi temel becerileri öğrenmede güçlük yaşadığı bir durumdur. Sınıf öğretmenlerinin ÖÖG olan öğrencilerin eğitimi hakkındaki görüş ve deneyimlerinin incelenmesi, ÖÖG olan öğrencilerin eğitim sürecine ilişkin bilgiler edinme açısından önem taşımaktadır. Bu bağlamda yapılan araştırmada sınıf öğretmenlerinin ÖÖG olan öğrencilerin eğitimine yönelik görüş ve deneyimlerinin derinlemesine incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma nitel araştırma yöntemlerinden fenomenoloji ile desenlenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu Artvin ilinin Merkez ilçesinde dört farklı okulda görev yapmakta olan 15 sınıf öğretmeni oluşturmuştur. Sınıf öğretmenlerinin görüş ve deneyimlerini derinlemesine incelemek amacıyla yarı yapılandırılmış görüşme formu ve kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Elde edilen veriler içerik analizi tekniği ile analiz edilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre sınıf öğretmenlerinin ÖÖG'ye dair bilgilerinin yüzeysel olduğu, öğrencileri okuma, yazma ve matematik alanlarında güçlük yaşadıklarında fark ettikleri ve ÖÖG olan öğrencilerin eğitim sürecinde kendilerini yeterli bulmadıkları ortaya çıkmıştır. ÖÖG olan öğrencilerin akademik becerilerini geliştirmek için sıklıkla görselleştirme/somutlaştırma, birebir çalışma, oyunlaştırma ve materyal kullanımından faydalandıkları tespit edilmiştir. Ailelerinin çocuğunun durumunu kabullenmekten kaçındıkları ve sınıf öğretmenlerinin ebeveynlere aile eğitimi almalarını önerdiği tespit edilmiştir. Sınıf öğretmenlerinin ÖÖG olan öğrencileri ile daha fazla ilgilenmek istediği fakat sınıf mevcutlarının kalabalık olması sebebiyle yeterli vakit ayıramadıkları sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Specific learning disability [SLD] is a condition in which individuals have difficulty in learning basic skills such as reading, writing and mathematics despite having normal or above normal intelligence levels. Examining the opinions and experiences of classroom teachers about the education of students with SLD is important in terms of obtaining information about the education process of students with SLD. In this context, this study aimed to examine in depth the opinions and experiences of classroom teachers about the education of students with SLD. The research was designed with phenomenology, one of the qualitative research methods. The study group of the research consisted of 15 classroom teachers working in four different schools in the central district of Artvin province. A semi-structured interview form and a personal information form were used to examine the views and experiences of classroom teachers in depth. The data obtained were analyzed with the content analysis technique. According to the findings of the study, it was revealed that classroom teachers' knowledge about SLD was superficial, they identified students when they had difficulties in reading, writing and mathematics, and they did not find themselves sufficient in the education process of students with SLD. It was found that students with SLD frequently used visualization/concretization, one-to-one work, gamification and use of materials to improve their academic skills. It was determined that the families of students with SLD avoid accepting this condition of their children and they should receive family education. It was concluded that classroom teachers could not allocate enough time to students with SLD due to overcrowded classrooms and that students with SLD were exposed to bullying by their peers with normal development.