Okuma güçlüğü olan öğrencilerin okuma akıcılığının arttırılmasında model okuma, tekrarlı okuma, hata düzeltme ve kendini izleme stratejisi sağaltım paketinin etkisi
The effect of listening passage preview, repeated reading, error correction and self-monitoring strategy intervention pack on improving reading fluency of students with reading difficulty
  1. Tez No: 591374
  2. Yazar: CİHAN SERT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇIĞIL AYKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu araştırmada, okuma güçlüğü olan öğrencilerin okuma akıcılığının arttırılmasında model okuma, tekrarlı okuma, hata düzeltme ve kendini izleme stratejisi sağaltım paketinin etkisi araştırılmıştır. Bu genel amaç kapsamında; a) model okuma, tekrarlı okuma, hata düzeltme ve kendini izleme stratejisinin birlikte kullanıldığı sağaltım paketinin okuma güçlüğü olan öğrencilerin sesli okuma hızının arttırılmasındaki etkisine, b) model okuma, tekrarlı okuma, hata düzeltme ve kendini izleme stratejisinin birlikte kullanıldığı sağaltım paketinin okuma güçlüğü olan öğrencilerin okuma doğruluğunun arttırılmasındaki etkisine, c) model okuma, tekrarlı okuma, hata düzeltme ve kendini izleme stratejisinin birlikte kullanıldığı sağaltım paketinin okuma güçlüğü olan öğrencilerin prozodik okuma düzeylerinin arttırılmasındaki etkisine bakılmıştır. Araştırmaya ÖG tanısı olan üç öğrenci katılmıştır. Araştırmaya 10 yaşında üç dördüncü sınıf öğrencisi katılmıştır. Araştırmada tek denekli araştırma desenlerinden“Denekler Arası Çoklu Yoklama Modeli”kullanılmıştır. Araştırmanın deney süreci, üç deney koşulundan oluşmaktadır. Bunlar; başlama düzeyi, sağaltım düzeyi ve izlemedir. Araştırma sonuçları, okuma güçlüğü olan öğrencilerin okuma akıcılığının arttırılmasında model okuma, tekrarlı okuma, hata düzeltme ve kendini izleme stratejisi sağaltım paketinin üç öğrencide de etkili olduğunu göstermektedir. Katılımcıların üçünün de okuma hızında, okuma doğruluğunda, prozodik okumalarında artış olmuş ve sağaltım sonunda ulaşılan seviye, izleme oturumlarında da korunmuştur. Ayrıca araştırmaya yönelik katılımcıların kendilerinden, ailelerinden ve öğretmenlerinden sosyal geçerlik verileri toplanmıştır. Sosyal geçerlik verileri incelendiğinde soruların geneline olumlu yönde görüş bildirildiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The goal of this study is to identify the effect of listening passage preview, repeated reading, error correction and self-monitoring strategy intervention pack on improving reading fluency of students with reading difficulty. In the context of this goal; a) the effect of listening passage preview, repeated reading, error correction and self-monitoring strategy intervention pack on increasing oral reading speed of students with reading difficulty b) the effect of listening passage preview, repeated reading, error correction and self-monitoring strategy intervention pack on improving reading accuracy of students with reading difficulty c) the effect of listening passage preview, repeated reading, error correction and self-monitoring strategy intervention pack on increasing prosodic reading level of students with reading difficulty were investigated. Three students diagnosed with LD participated in the study. Participants were 10-year-old 4th grade students. A multiple probe design across participants was used for the study. Experiment process of the research involves three experiment conditions: baseline, intervention level and monitoring. Study results indicate that model listening passage preview, repeated reading, error correction and self-monitoring strategy intervention pack was effective in improving reading fluency of each of three students. Reading speed, reading accuracy and prosodic reading of each participant were improved and the level achieved at the end of intervention was maintained during the monitoring sessions. Social validity data were also collected from participants, their families and teachers. Social validity data reveal that positive responses were given to majority of questions.