Elektroliz yöntemi ile hidrojen üretimi ve motorlardakullanımı
Hydrogen production by electrolysis and its use in engines
- Tez No: 859899
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASİN KARAGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Çevre Mühendisliği, Energy, Environmental Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre ve Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışma günümüzde önemi gittikçe artan enerji verimliliği ve yenilebilir enerji kaynaklarının kullanımı konusunda deneysel bir çalışma yapmak amacıyla oluşturulmuştur. Günümüzde artan çevre kirliliği ve karbon salınımına çözüm arayışları yeni alternatif enerji kaynaklarına yönlendirmektedir. Gelişen enerji krizleri ise farklı enerji kaynaklarının hem verimli kullanılmasını hem de bağımlılığı minimize ederek kullanabilmeyi gerektirmektedir. Kullanım alanları artan fosil yakıtlara alternatif olarak H2 gazının kullanımı her geçen gün daha da ileri seviyelere taşınmaktadır. Hem ikincil enerji kaynağı olan hidrojen gazı hem de enerji depolama sistemleri olarak oldukça önemlidir. Hidrojen gazının elde edilmesi için gerekli olan enerjiyi yenilebilir enerji kaynaklarından temin edildiğinde hem çevreci hem de sürdürülebilir enerji yönetimi konusunda çok umut vaat etmektedir. Bu üretim proseslerinden biri de alkalin elektroliz işlemi ile hidrojen gazının elde edilmesidir. Elde edilen hidrojen gazı hem içten yanmalı motorlarda hem de yakıt hücrelerinde kullanılabilmektedir. Bu kullanım kolaylığı taşıma ve depolama probleminin çözümü ile daha verimli hale geleceği beklene bir durumdur. Bu çalışmada uygun maliyet ve yöntemle hidrojen gazının üretilmesi ve aynı anda içten yanmalı motorlarda kullanımı ile ilgili deneysel bir çalışma yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar emisyon oranlarının düştüğü ve verimlilik açısından uygun maliyetle katkı sunduğu yönündedir.
Özet (Çeviri)
This study was created to conduct an experimental study on energy efficiency and use of renewable energy sources, which are becoming increasingly important today. Today, the search for solutions to increasing environmental pollution and carbon emissions leads to new alternative energy sources. Developing energy crises require both efficient use of different energy sources and minimizing dependency. The use of H2 gas as an alternative to fossil fuels, whose usage areas are increasing, is being carried to more advanced levels day by day. Hydrogen gas is very important both as a secondary energy source and as energy storage systems. When the energy required to obtain hydrogen, gas is obtained from renewable energy sources, it is very promising in terms of both environmentally friendly and sustainable energy management. One of these production processes is the production of hydrogen gas by alkaline electrolysis. The hydrogen gas obtained can be used both in internal combustion engines and fuel cells. This ease of use is expected to become more efficient with the solution of transportation and storage problems. In this study, an experimental study has been carried out on the production of hydrogen gas with an appropriate cost and method and its simultaneous use in internal combustion engines. The results obtained are that the emission rates decrease and contribute to efficiency at an affordable cost.