İzmir ilinde tam zamanlı aile hekimliği asistanlarının diabetes mellitus hakkındaki bilgi düzeyi ve tutumları
Knowledge level and attitudes of full-time family medicine assistants about diabetes mellitus in İzmir
  1. Tez No: 859903
  2. Yazar: ONUR KANTAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALUK MERGEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: İzmir ilinde tam zamanlı aile hekimliği asistanlarının diabetes mellitus hakkında bilgi düzeyi ve tutumlarını incelemek ve farkındalık oluşturmaktır. Yöntem: Bu çalışma tanımlayıcı, kesitsel ve analitik tipte bir çalışmadır. Evreni İzmir Tepecik EAH ,Bozyaka EAH , İKÇÜ Hastanesi ve DEÜ Hastanesi tam zamanlı aile hekimliği asistanlarıdır. Çalışmamıza 127 asistan hekim katılmıştır. Online olarak hazırlanan anket yöntemi kullanılan araştırmada sosyodemografik bilgiler, hekimlik ve asistanlığa dair bilgiler, TEMD klavuzu kullanılarak hazırlanan diabetes mellitus tanı, takip, tedavi gruplarında sorular hazırlanmıştır. Veriler IBM SPSS Statistics Standard Concurrent User V 26 (IBM Corp., Armonk, New York, ABD) istatistik paket programında değerlendirildi. Tanımlayıcı istatistikler birim sayısı (n), yüzde (%) ve ortalama ± standart sapma değerleri olarak verildi. Kategorik değişkenlere göre maddelere verilen cevapların dağılımı kikare testleri (Pearson kikare, Yates düzeltmeli kikare, Fisher exact test) ile değerlendirildi. Kikare testleri sonucunun önemli bulunması durumunda alt grup analizleri Bonferroni düzeltmeli iki oran Z testi ile yapıldı. Bilgi düzeyi sorularında maddelere verilen toplam doğru sayılarının normalliği çarpıklık ve basıklık ölçüleri ile değerlendirildi. Toplam puanların yaş grupları, cinsiyet, eğitim alma durumuna göre karşılaştırılmasında bağımsız örneklerde t testi; hekimlik yılı, asistanlık süresi, görev yerine göre karşılaştırılmasında tek yönlü varyans analizinden yararlanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to examine the level of knowledge and attitudes of full-time family medicine residents in Izmir and to raise awareness about diabetes mellitus. Materials and methods: This study is a descriptive, cross-sectional and analytical study. The population of the research is İzmir Tepecik Training and Research Hospital, Bozyaka Training and Research Hospital, Katip Çelebi University Hospital and Dokuz Eylül University Hospital simultaneous family medicine residents. 127 assistant physicians participated in this study. In the research using the online survey method, questions were prepared in sociodemographic information, information about medicine and assistantship, diabetes mellitus diagnosis, follow-up and treatment groups prepared using the TEMD guide. Consent to this study was obtained online using the option before the questionnaire questions. The data were evaluated in the statistical package program of IBM SPSS Statistics Standard Concurrent User V 26 (IBM Corp., Armonk, New York, USA). Descriptive statistics were given as number of units (n), percent (%), and mean ± standard deviation. The distribution of answers given to the items according to categorical variables was evaluated with chi-square tests (Pearson chi-square, Yates corrected chi-square, Fisher exact test). If the results of the chi-square tests were found to be significant, subgroup analyzes were performed with the Bonferroni-corrected two-ratio Z test. The normality of the total number of correct numbers given to the items in the knowledge level questions was evaluated with skewness and kurtosis measures. Since the skewness and kurtosis measures were between -1.96 and 1.96, it was determined that the scores obtained from the correct numbers showed a normal distribution. In the comparison of total scores according to age groups, gender, educational status, t-test in independent samples; One-way analysis of variance was used to compare the years of practice, duration of residency, and place of work. A p value of