Bir eğitim ve araştırma hastanesindeki sağlık çalışanlarının sağlıkta şiddet konusundaki düşünce ve deneyimlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the thoughts and experiences of healthcare workers on violence in healthcare at a training and research hospital
- Tez No: 859946
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA PARILDAR, UZMAN YASEMİN ÖZKAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Giriş ve Amaç: Dünyada ve Türkiye'de sağlık çalışanlarına şiddet düzeyinin arttığı bu dönemde, sağlık çalışanlarının mesleklerine göre şiddete maruz kalma durumu, en çok maruz kaldıkları şiddet türü, şiddet karşısında ne yaşadıkları ve şiddete maruz kaldığında ne yapması gerektiği ile ilgili sorular önem kazanmıştır. Bu nedenle çalışmamızda, hastanemiz çalışanlarının konu hakkındaki görüş ve tecrübelerini değerlendirmek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı ve kesitsel bu çalışmada, İzmir SBÜ Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesinde görev yapmakta olan sağlık çalışanlarının şiddete maruz kalma durumlarının ve bunları etkileyen faktörlerin (sosyodemografik özellikler, hizmet yılı, çalışma saatleri, çalışma alanı) sorgulandığı çoktan seçmeli sorular içeren 50 soruluk bir anket; tam zamanlı olarak çalışan sağlık çalışanlarına gönüllülük esasıyla uygulanmıştır. Haziran-Kasım 2023 tarihlerinde 329 sağlık çalışanına ulaşılmıştır. İstatistiksel analizlerde IBM SPSS 25.0 programı kullanılmıştır. Araştırmada değişkenlere ait ortalama ve standart sapma gibi betimleyici istatistiklerden yararlanılmıştır. Kategorik değişkenlerin kendi arasındaki karşılaştırılmasında Ki-kare analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: In a period where the level of violence against healthcare workers is rising both globally and in Turkey, questions about the prevalence of violence based on their profession, the most common types of violence they face, their experiences in response to violence, and what they should do when exposed to violence have become more significant. Therefore, in our study, we aimed to evaluate the opinions and experiences of our hospital staff on this subject. Materials and Methods: In this descriptive and cross-sectional study, a 50- question survey containing multiple-choice questions was conducted to investigate the exposure of healthcare workers at İzmir SBÜ Tepecik Training and Research Hospital to violence and the factors influencing it (sociodemographic characteristics, years of service, working hours, area of work). The survey, based on voluntary participation, was administered to all full-time healthcare workers. From June to November 2023, the survey reached 329 healthcare workers. IBM SPSS 25.0 software was used for statistical analyses. Descriptive statistics such as mean and standard deviation were utilized for the variables. Chi-square analysis was employed for comparing categorical variables among themselves.