İç mekanda kullanılan geri dönüştürülmüş ahşap malzemelerin kullanımına yönelik tüketici algısı: Türkiye'de bir araştırma
Consumer perception towards the use of recycled wood materials used in interior: A study in Turkey
  1. Tez No: 859912
  2. Yazar: EMİRHAN İNCE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELİM ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Forestry and Forest Engineering, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ormancılık ve Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Ahşabın geri dönüşümü, son yıllarda artan çevre sorunları ve doğal kaynakların sınırlı olması nedeniyle giderek daha önemli hale gelmektedir. Bu nedenle, ahşabın geri dönüşümü hakkında yapılan araştırmaların sayısı da artmaktadır. Ahşabın geri dönüşümünün insan üzerindeki algısı ise, bu malzemenin geri dönüşümünün ne kadar önemli olduğunu anlamak açısından oldukça önemlidir. Ahşabın geri dönüşümünün insan üzerindeki algısı hakkında yazacağımız tezin özgün değeri, Türkiye özelinde pandemi sonrası oluşan yeni düzen ve ekonomik verileri ele alarak tüketicilerin geri dönüştürülmüş ahşap malzemeleri hakkındaki farkındalıklarını ve algılarını belirleyecek olmasıdır. Bu tez, insanların geri dönüştürülmüş ahşap malzemeleri kullanımı hakkındaki farkındalıklarını ve algılarını artırmaya yardımcı olabilir ve ahşap endüstrisi için sürdürülebilir bir gelecek sağlayabilir. Literatürde, ahşabın geri dönüşümü hakkında yapılan araştırmaların sayısı giderek artmaktadır. Bununla birlikte, ahşabın geri dönüşümünün insan üzerindeki algısı hakkında yeterli araştırma yapılmamıştır. Bu nedenle, yapacağınız tezin literatürdeki yeri oldukça önemlidir. Ahşabın geri dönüşümü, aslında çok eski bir tarihe sahiptir. Tarihte, ahşap malzemelerin geri dönüşümü, sadece ekonomik bir ihtiyaçtan değil, aynı zamanda savaş zamanlarında da önemli bir rol oynamıştır. Ancak, günümüzde, ahşabın geri dönüşümü daha çok kaygılar nedeniyle yapılmaktadır. Ahşabın geri dönüşümü, sadece çevre dostu olmakla kalmaz, aynı zamanda kaynakların daha sürdürülebilir bir şekilde kullanılmasını da sağlar. Tezin ana konusunu oluşturan tüketici algısını ölçmek için anket çalışması yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
Recycling wood is becoming increasingly important in recent years due to increasing environmental problems and limited natural resources. For this reason, the number of studies on wood recycling is also increasing. People's perception of the recycling of wood is very important in terms of understanding how important the recycling of this material is. The unique value of the thesis we will write about the human perception of wood recycling is that it will determine consumers' awareness and perceptions about recycled wood materials by addressing the new order and economic data formed after the pandemic in Turkey. This thesis can help increase people's awareness and perception about the use of recycled wood materials and ensure a sustainable future for the wood industry. In the literature, the number of studies on wood recycling is increasing. However, there has not been sufficient research on human perception of wood recycling. Therefore, the place of your thesis in the literature is very important. Recycling wood actually has a very old history. Historically, recycling of wooden materials has played an important role not only out of economic necessity, but also in times of war. However, today, wood recycling is mostly done due to environmental concerns. Recycling wood is not only environmentally friendly, but also enables a more sustainable use of resources. A survey will be conducted to measure consumer perception, which is the main subject of the thesis