Engin Geçtan'ın romanlarında yapı ve tema
Structure and theme in Engin Geçtan's novels
  1. Tez No: 859920
  2. Yazar: BÜŞRA ALTUNTAS
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALEF NAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Psikiyatrist kimliğiyle tanınan Engin Geçtan, Türk edebiyatında kurmaca romanlarıyla özel bir yere sahip olabilmiştir. Mesleki bilgisi, tecrübesi ve yaptığı seyahatler onun gözlem gücünü geliştirmiş insana olan bakış açısını etkilemiştir. Dolayısıyla zengin birikimiyle kurmaca romanlarını fantastik ve postmodern bir anlayışla kaleme almıştır. Mesleği gereği psikanalizim etkisiyle, karakterlerinin iç dünyasında yaşadığı sorunları fantastik edebiyat çerçevesinde derinlikli olarak işlemiştir. Ancak romanları psikanalitik açısından ve genel olarak roman sanatı açısından henüz kapsamlı bir şekilde çalışılmamıştır. Bu bağlamda tez çalışmamızın temel amacı, Geçtan'ın kurmaca kitaplarındaki yapıyı ve temaları tespit etmektir. Tezin ilk bölümünde yazarın hayatı ve sanatı hakkında analizler yapıldı. İkinci bölümünde romanları yapı bakımından incelendi. Anlatıcı, olay örgüsü, şahıs kadrosu, zaman ve mekân, dil ve üslup ve anlatım teknikleri bakımından ayrıntılı incelendi. Bu bölüm çalışmanın en geniş bölümüdür. Üçüncü bölümde ise romanlarında tema başlığı altında yalnızlık, yabancılaşma, varoluş, kaos-düzen, cinsellik, yaşam ve ölüm gibi öne çıkan temalar analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Engin Geçtan, known as a psychiatrist, has been able to have a special place in Turkish literature with his fiction novels. His professional knowledge, experience and travels have improved his powers of observation and influenced his perspective on man. Therefore, with his rich accumulation, he has written fiction novels with a fanfastic and postmodern understanding. Due to the influence of psychoanalysis by profession, he has deeply processed the problems experienced by his characters in the inner world within the framework of fanfastic literature. However, a comprehensive study of the novels from the psychoanalytic point of view has not yet been carried out. In this context, the main purpose of the thesis study is to identify the structures and themes in Geçtan's fiction books. In the first part of the thesis, analyses were made about the author's life and literary art. In the second part, fiction novels are examined in terms of structure. The narrator was examined in detail in terms of plot, personal staff, time and place, language and style, and narrative techniques. This section is the widest and longest section of the study. In the third part, the prominent themes such as loneliness, alienation, existence, chaos- order, sexuality, life and death are analyzed under the theme of his novels.