Algoritma ve kodlama eğitiminin bilgi işlemsel düşünme, problem çözmeye yönelik yansıtıcı düşünme ve kodlamaya yönelik tutuma etkisi
The effect of algorithm and coding training upon computational thinking, reflective thinking towards problem solving and attitude on coding
  1. Tez No: 859933
  2. Yazar: KAAN KİPRİYE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA AKGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Algoritma ve kodlama eğitimi kapsamında ortaokul öğrencilerinin bilgi işlemsel düşünme becerilerine yönelik öz yeterlik algıları, problem çözmeye yönelik yansıtıcı düşünme becerileri ve kodlama eğitimine yönelik tutumlarının belirlenmesi ve çeşitli değişkenler açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Gerçekleştirilen çalışmada karma yöntem desenlerinden yakınsayan paralel karma yöntem deseninden yararlanılmıştır. Karma yöntem desenin nicel boyutunda zayıf deneysel desen ve nitel boyutunda ise durum çalışması yöntemi kullanılmıştır. Çalışmada“Bilgi İşlemsel Düşünme Becerisine Yönelik Öz Yeterlik Algısı Ölçeği”,“Problem Çözmeye Yönelik Yansıtıcı Düşünce Becerisi Ölçeği”,“Kodlamaya Eğitimine Yönelik Tutum Ölçeği”ve“Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu”kullanılmıştır. Çalışmanın nicel katılımcı grubu 2022-2023 eğitim-öğretim yılı bahar döneminde bir resmi okulun ortaöğretim kademesinde öğrenim görmekte olan 5. sınıf öğrencilerinden 172 öğrenci ve nitel katılımcıları yine aynı örneklem içerisinde yer alan 12 öğrenciden oluşmaktadır. Çalışmadan elde edilen verilerin analizinde nicel veriler için bağımlı örneklem t- testi, bağımsız örneklem t- testi, Anova testi ve Pearson korelasyon analizinden yararlanılırken, nitel verilerin analizi ise içerik analiz yöntemi ile çözümlenmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgular sonucunda, algoritma ve kodlama eğitimi sonrası öğrencilerin bilgi işlemsel düşünme becerisi öz yeterlik algıları, problem çözmeye yönelik yansıtıcı düşünme becerileri ve kodlamaya yönelik tutumlarında istatistiksel olarak anlamlı bir farkın oluştuğu bulgusuna ulaşılmıştır. Çalışmada ayrıca algoritma ve kodlama eğitimi öncesi ve sonrasında öğrencilerin bilgi işlemsel düşünme becerisi öz yeterlik algıları, problem çözmeye yönelik yansıtıcı düşünme becerileri ve kodlamaya yönelik tutumlarında cinsiyet, bilgisayar ve/veya tablet kullanım süresi ve günlük internet kullanım süresi değişkenlerine göre anlamlı bir farkın olmadığı bulgusuna ulaşılmıştır. Araştırmanın nitel bulguları incelendiğinde, algoritma ve kodlama eğitimi alan öğrencilerin, blok tabanlı kodlama programlarıyla yapılan çalışmaları keyifli, eğlenceli ve ilgi çekici buldukları görülmüştür. Öğrencilerin, almış oldukları eğitim kapsamında kendi oyunlarını tasarladıkları ve gelecekte bilişim teknolojileri alanında meslek edinmeyi düşündükleri belirlenmiştir. Çalışmada ayrıca algoritma ve kodlama eğitimin diğer derslerin öğrenilmesine katkı sağladığı ve algoritma öğrenmenin kodlama becerilerini geliştirmekte faydalı olduğu bulgusuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of algorithm and coding education, it was aimed to determine secondary school students' self-efficacy perceptions towards computational thinking skills, reflective thinking skills towards problem solving and attitudes towards coding education and to examine them in terms of various variables. In the study, convergent parallel mixed method design, one of the mixed method designs, was used. In the quantitative dimension of the mixed method design, weak experimental design and in the qualitative dimension, case study method was used. In the study,“The Self-Efficacy Perception Scale for Computational Thinking Skills”,“ Reflective Thinking Skill Scale towards Problem Solving ”,“Attitude Scale for Coding Education”and“Semi-structured Interview Form”were used. The quantitative participant group of the study consisted of 172 students from the 5th grade students studying at the secondary education level of a public school in the spring semester of the 2022-2023 academic year and the qualitative participants consisted of 12 students in the same sample. In the analysis of the data obtained from the study, dependent sample t-test, independent sample t-test, Anova test and Pearson correlation analysis were used for quantitative data, while qualitative data were analysed by content analysis method. As a result of the findings obtained from the research, it was found that there was a statistically significant difference in students' self-efficacy perceptions of computational thinking skills, reflective thinking skills towards problem solving and attitudes towards coding after algorithm and coding training. The study also found that there was no significant difference in students' self-efficacy perceptions of computational thinking skills, reflective thinking skills towards problem solving and attitudes towards coding before and after algorithm and coding training according to gender, computer and/or tablet usage time and daily internet usage time variables. When the qualitative findings of the study were analysed, it was seen that the students who received algorithm and coding education found the work done with block-based coding programmes enjoyable, fun and interesting. It was determined that the students designed their own games within the scope of the education they received and that they thought of having a profession in the field of information technologies in the future. In the study, it was also found that algorithm and coding education contributed to the learning of other courses and learning algorithms was useful in developing coding skills.