Kırmızı topraktan sinterleme yöntemi ile agrega üretilmesi
Production of aggregate from red soil by sintering method
  1. Tez No: 859980
  2. Yazar: BEGÜM AKÇAY ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET UĞUR TOPRAK, PROF. DR. VELİ UZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada kırmızı toprak içerisine 5 farklı hammadde katılarak hazırlanan reçetelerden elde edilen malzemelerin sinterlenmesi ile genleştirilmiş hafif agrega üretilmesi amaçlanmıştır. Yapılan çalışmada kırmızı toprak içerisine, %2, %4, %6 ve %8 mermer tozu, %5, %10, %20 tüf, %1, %2, %3 borik asit, %1, %2, %3, %10 genleştirilmiş vermikülit ve %1, %2, %3 sodyum hidroksit eklenmiştir. Daha sonra 100 gr olarak hazırlanan bu karışımlara 30 ml su eklenerek çamur haline getirilmiştir. Elde edilen çamur şekillendirilerek bilye haline getirilmiştir. Hazırlanan bilyeler oda sıcaklığında 1 gün bekletildikten sonra 80 °C sıcaklıkta 2 gün boyunca etüvde kurutulmuştur. Böylece sinterleme öncesi malzeme içerisindeki nem uzaklaştırılmıştır. Kurutulan numunelerin 950°C sıcaklıkta 6 dakika boyunca sinterlenmesi ile hacimce genleşmeleri sağlanmıştır. Sinterleme sonrası numunelerin su emme testi, hacimsel değişimleri, renk ölçümleri ve basınç dayanımları hesaplanmıştır. İnceleme sonrasında genleşen malzemelerin sinterleme sonucunda kazandığı mekanik ve fiziksel özellikler tespit edilmiştir. En yüksek hacimsel genleşme değeri %20 tüf ve %8 mermer tozu içeren numunede görülmüştür, en yüksek su emme değeri %10 öğütülmemiş vermikülit içeren numunede görülmüştür, en yüksek basınç dayanımı ise %1 NaOH ve %8 mermer tozu içeren numunede görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to sinter the materials obtained from prescriptions prepared by adding 5 different raw materials in red soil and to produce expanded light aggregates. In the study, 2%, 4%, 6%, and 8% marble powder, 5%, 10%, and 20% tuff, 1%, 2%, and 3% boric acid, 1%, 2%, 3%, and 10% expanded vermiculite, and 1%, 2%, and %3 sodium hydroxide were added into the red soil. Then, 30 ml water was added to these 100 gr mixtures and sludge was obtained. The sludge obtained was given the shape of a ball. The balls prepared were kept at room temperature for one day and then, they were dried at 80 °C in a stove for 2 days. Thus, the moisture in the material was removed before sintering. The dried samples were sintered at 950 °C for 6 minutes, and thus they were expanded in volume. After sintering, the water absorption test, volumetric changes, color measurements and compressive strength of the samples were calculated. After the procedures, the mechanical and physical properties gained by the expanded materials as a result of sintering were determined. The highest volumetric expansion value was observed in the sample containing 20% tuff and 8% marble powder, the highest water absorption value was observed in the sample containing 10% unground vermiculite, and the highest compressive strength was observed in the sample containing 1% NaOH and 8% marble powder.