Düşük doz ketamin ile deksmedetomidin infüzyonunun turnike uygulanan üst ekstremite cerrahilerinde iskemi-reperfüzyon hasarına etkisi
The effect of low-dose ketamine versus dexmedetomidine infusion on ischemia-reperfusion injury in tourniquet-applied upper extremity surgeries
- Tez No: 860008
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF ORAL AHISKALIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Bu çalışmada düşük doz ketamin ile deksmedetomidin infüzyonunun turnike uygulanan üst ekstremite cerrahilerinde iskemi-reperfüzyon hasarına etkisini karşılaştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Etik kurul onayı alındıktan sonra Atatürk Üniversitesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon ABD ameliyathanesinde, üst ekstremite cerrahisi planlanıp turnike kullanılacak ortopedik cerrahi hastalarında ASA I-II-III grubu, 18-65 yaş aralığında, bilinen kalp, böbrek, karaciğer, hematolojik hastalık, peptik ülser, gastrointestinal kanama, alerji, kronik ağrı öyküsü olmayan, çalışmaya katılmayı kabul eden 74 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalar çift kör kontrollü randomize olarak eşit üç gruba ayrıldı. Grup K; 2 mg/kg/saat'ten ketamin infüzyonu başlanacak düşük doz ketamin infüzyonu gidecek grup (n=26), Grup D; ilk 10 dk 1 mg/kg ve devamında 0,5 mg/kg/saat'ten infüzyon gidecek grup (n=25) ve Grup S; aynı miktarda salin infüzyonu gidecek grup (n=23) olarak belirlendi. Bu üç grubada cerrahi işlem başlamadan önce, sinir bloğu uygulandı ve cerrahi işlem başlamadan önce, cerrahi işlem sırasında ama turnike açılmadan 1 dk önce ve turnike açıldıktan sonra 15.dk da olmak üzere 3 tüp kan alındı. Alınan kanlar 3500 rpm'de 10dk. santrifüj edildikten sonra elde edilen serum örnekleri ependorf tüplere alikotlanarak hemen sonrasında -80°C derin dondurucuda muhafaza edildi. Tüm numuneler analizi yapılacağı gün -80°C derin dondurucudan çıkartılacak ve önce +4°C buzdolabı rafında eriyene kadar muhafaza edildi. Aynı şartlar altında analiz edildi. Serum örneklerindeki NRF-2, HEM-1, Q10 ve HIF1 alfa belirteçlerin düzeyleri, ticari kolorometrik analiz kiti kullanılarak enzim bağlı immünosorbent yöntemle (ELISA) ölçüldü. Randomizasyon, 1:1 bilgisayar tarafından oluşturulan bir liste kullanılarak belirlendi. Çalışma için kullanılacak lokal anestezik, ne anestezi bakımına ne de veri toplamaya dahil olmayan iki araştırmacı tarafından hazırlandı. Anestezi yönetiminden ve veri toplamadan sorumlu anestezistler, grup dağılımından habersizdi. Bulgular: 10., 15.,20.,25.,30.,35.,40. Ve 45. dakikalarda kalp tepe atımı dexmetedomidin alan grupta salin ve ketamin grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı düşüktü.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, we aimed to compare the effects of low-dose ketamine with dexmedetomidine infusion on ischemia-reperfusion injury in upper extremity surgeries using a tourniquet. Material and Methods: After obtaining ethical approval, 74 patients in ASA I-II-III groups, aged between 18 and 65, without known heart, kidney, liver, hematologic disease, peptic ulcer, gastrointestinal bleeding, allergy, or chronic pain history, who agreed to participate in the study and were scheduled for orthopedic surgery with tourniquet use at the Atatürk University Department of Anesthesiology and Reanimation Operating Room, were included. The patients were randomly divided into three equal groups in a double-blind controlled manner. Group K received a low-dose ketamine infusion starting at 2 mg/kg/h (n=26), Group D received an infusion of 1 mg/kg in the first 10 minutes followed by 0.5 mg/kg/h (n=25), and Group S received an equal volume of saline infusion (n=23). Nerve block was applied to all groups before the surgical procedure, and three tube blood samples were taken: 1 minute before the start of the surgical procedure, 1 minute before opening the tourniquet, and 15 minutes after opening the tourniquet. The collected blood samples were centrifuged at 3500 rpm for 10 minutes, and the obtained serum samples were aliquoted into Eppendorf tubes and immediately stored at -80°C. On the day of analysis, the samples were thawed at -80°C and kept at +4°C in the refrigerator until completely thawed. All samples were analyzed under the same conditions. The levels of NRF-2, HEM-1, Q10, and HIF1 alpha markers in serum samples were measured using the enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA) with a commercial colorimetric analysis kit. Randomization was determined using a list created by a computer in a 1:1 ratio. The local anesthetic used for the study was prepared by two researchers who were not involved in anesthesia care or data collection. The anesthetists responsible for anesthesia management and data collection were unaware of the group distribution.