İdiyopatik pulmoner fibrozisli hastalarda kan hücre sayımı ve bunlardan elde edilen inflamasyon indekslerinin değerlendirilmesi
İdiyopatik pulmoner fibrozisli hastalarda kan hücre sayimi ve bunlardan elde edilen inflamasyon indekslerinin değerlendirilmesi
- Tez No: 860015
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEYMA BAŞLILAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Sultan Abdülhamid Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç İnflamatuar hücrelerin, İdiyopatik pulmoner fibrozis patogenezinde birkaç basamakta yer aldığı bilinmekte ve hastalığın progresyonunun immünolojik ve inflamatuar mekanizmalarla ilişkili olabileceği düşünülmektedir. Bu çalışmada amacımız kronik inflamasyonun göstergeleri olan inflamasyon indekslerinin İPF' de prognostik faktörler olarak kullanımlarını araştırmak ve yapılan araştırmalarda prognostik faktörler olarak kabul edilmiş olan FVC, DLCO, 6 DYT ve GAP evresi ile korelasyonlarını incelemektir. Bu çalışmada basit ve ucuz olan kan testleri ile hangi hastalarda hastalığın daha hızlı seyredeceğini belirlemeyi, sağkalımı düşük hastaların erken dönemde saptanmasını ve hastalık yönetiminde optimizasyonun sağlanmasını hedeflemekteyiz. Gereç ve Yöntem Ocak 2016-Ocak 2023 tarihleri arasında Sultan 2. Abdülhamid Han EAH göğüs hastalıkları kliniğine başvuran 2011, 2018 ve 2022 ATS/ERS tanı rehberlerine göre İPF tanısı konulan 155 hasta hastane veri tabanından geçmişe dönük olarak incelendi. Hastaların demografik ve klinik özellikleri (yaş, cinsiyet, sigara öyküsü, komorbiditeleri, USOT kullanımı) kaydedildi. Hastaların 1 yıllık periyotlarla bakılan FVC, DLCO, 6 DYT sonrası oksijen saturasyonundaki değişim ve 6 DYM kaydedildi, GAP indeksi ve GAP evresi hesaplandı. Hastaların tanı sırasında ve yıllık rutin kontrollerinde bakılan periferik kan hücresi sayımı değerleri kaydedildi ve bunlardan türetilen inflamasyon indeksleri hesaplandı. Hastaların başlangıç inflamasyon indeksleri (Lökosit, nötrofil, trombosit, monosit, lenfosit, RDW, NLR, PLR, MLR, SII, SIRI, AISI) ile prognostik faktörler olan FVC, DLCO, 6 DYT, GAP evresi değerleri arasındaki korelasyona bakıldı. Hastaların periyodik takipleri sırasında ölçülen yıllık FVC, DLCO, 6 DYM değişimi ile periferik kan hücre sayımı değerleri ve bunlardan türetilen indeks değerlerin (Lökosit, nötrofil, trombosit, monosit, lenfosit, RDW, NLR, PLR, MLR, SII, SIRI, AISI) değişimi arasındaki korelasyona bakıldı ve bunların tedavi ile değişimleri incelendi. Bulgular İPF'li hastalarda RDW ve nötrofil değerleri arttıkça sağkalımın düştüğü bulundu. RDW%'si için 13,6 nötrofil için 5,26109/L yüksek değerleri olan hastaların sağkalımları anlamlı düzeyde düşük izlendi (sırasıyla p=0,0005 ve p=0,037). Karıştırıcı faktörlere göre ayarlama yapıldıktan sonra multivariate analizde NLR, dNLR, RDW ile mortalite arasında ilişki bulundu. Periferik kan hücre sayımı değerlerinden lökosit, RDW, monosit ve nötrofil, kan hücre sayımı oranlarından NLR, PLR, dNLR, indeks değerlerden SII, SIRI, AISI ile bazı fonksiyonel parametreler (FVC, DLCO, 6 DYM, GAP evresi) arasında anlamlı korelasyonlar izlendi. Ancak kan değerleri ve indeks değerlerdeki yıllık değişim ile fonksiyonel parametrelerdeki değişim arasında anlamlı korelasyon izlenmedi. Sonuç Periferik kan hücre sayımı ve indeks değerleri İPF'de kötü prognozlu hastaları belirlememizde faydalı bilgiler sağlayabilir ancak tedavi yanıtını değerlendirmede kullanımlarıyla ilgili daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Aim It is known that inflammatory cells play a role in several steps of the pathogenesis of idiopathic pulmonary fibrosis (IPF) and it is thought that the progression of the disease may be associated with immunological and inflammatory mechanisms. In this study, our aim was to investigate the use of inflammation indices, which are indicators of chronic inflammation, as prognostic factors in IPF and to examine their correlations with FVC, DLCO, 6 MWT and GAP stage, which are accepted as prognostic factors in the previous studies. Also we aimed to evaluate whether these parameters may help to determine which patients will have a faster progression and to optimize management by detecting patients with shorter survival in the early period of the disease. Materials and Methods 155 patients admitted to Sultan 2. Abdülhamid Han Training and Research Hospital chest disease clinic between January 2016 and January 2023 and diagnosed with IPF according to the 2011, 2018 and 2022 ATS/ERS diagnostic guidelines were retrospectively reviewed from the hospital database. The demographic and clinical features of the patients (age, gender, smoking history, comorbidities and, LTOT use) were recorded. The FVC, DLCO, change in oxygen saturation after 6 MWT and 6 MWD of the patients on admission and annual follow- up visits were recorded and, GAP index and GAP stage were calculated. The peripheral blood cell count values of the patients at the time of diagnosis and routine follow-up visits were recorded and the inflammation indices were calculated. The correlation between the initial inflammation indices (Leukocyte, neutrophil, platelet, monocyte, lymphocyte, NLR, PLR, MLR, SII, SIRI, AISI) and the prognostic factors (FVC, DLCO, 6 MWT, GAP stage) were examined. The relationship between the peripheral blood cell count and index values (Leukocyte, neutrophil, platelet, monocyte, lymphocyte counts and, NLR, PLR, MLR, SII, SIRI, AISI) measured during the periodical follow-up visits and, the functional parameters and their changes with treatment were examined. Results It was found that as RDW and neutrophil values increased, survival was shortened in IPF patients. The survival of patients with RDW values higher than 13.6 and neutrophil values higher than 5,26109/L was significantly shorter (p=0,0005 and, p=0,037 respectively). After adjusting for confounding factors, the multivariate analysis revealed a relationship between NLR, dNLR, RDW and mortality. Significant correlations were observed between peripheral blood cell count values, index values and functional parameters (FVC, DLCO,6 MWT, GAP stage). However, there was no significant correlation between the annual change in blood cell counts and index values and, the change in functional parameters. Conclusion Peripheral blood cell count values and index values may provide useful information in identifying patients with worse prognosis, but further studies are needed to evaluate their use in treatment follow-up.