Halka açık anonim ortaklıklarda pay sahibinin ayrılma hakkı
Appraisal right on public held company
  1. Tez No: 860017
  2. Yazar: MUHAMMED ENES KEMER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDÜLHAMİD OĞUZHAN HACIÖMEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Halka açık anonim ortaklıklar, kapalı anonim ortaklıklardan farklı olarak fazla sayıda ve birbirlerini tanımayan pay sahiplerinden oluşurlar. HAAO bünyesinde bir araya gelen bu pay sahiplerinin en büyük ve genelde de tek ortak amacı ortaklığın yürüttüğü ticari faaliyetlerden kâr payı elde etmektir. Hal böyle olunca HAAO pay sahipleri ile ortaklık arasındaki bağ kapalı anonim ortaklıklara nazaran çok daha zayıf bir nitelik arz etmektedir. Sermaye Piyasası Hukuku bu özellikli durum sebebiyle HAAO pay sahibine paylarını ortaklığa satarak pay sahipliğinden ayrılma imkânı getirmiştir. Bu durumda ayrılma hakkının üç ayırt edici özelliği ön plana çıkmaktadır. (1) Ayrılma hakkı ortaklığın önemli birtakım işlemler gerçekleştirmesi durumunda ortaya çıkar. (2) Ayrılma hakkını kullanmak isteyen pay sahiplerine, paylarına karşılık ortaklık tarafından adil bir bedel ödenir. (3) Ayrılma hakkını kullanan kişinin pay sahipliği sona erer. Ayrılma hakkı, ortaklık tarafından pay sahiplerinin yatırım kararlarını etkileyecek bir karar alması durumunda, pay sahiplerine paylarını adil bir bedel üzerinden nakde çevirme imkânı sunarken diğer yandan ortaklık malvarlığı üzerinde önemli bir olumsuz etki oluşturacaktır.
Özet (Çeviri)
Public held company, unlike joint stock company, consist of a lot of shareholders. These shareholders do not know each other. The only and biggest purpose of these shareholders is to make a profit. Therefore, the bond between shareholders and the company is weak. For this reason, Capital Markets Law provides shareholders with the opportunity to leave by selling their shares to the company. In this case, three important features of the appriasal right. (1) The appriasal right arises when fundamental corporate changes are carried out. (2) Shareholders are paid a fair price by the company. (3) Shareholder status of those who exercise their appraisal right ends. The appraisal right allows those who want to terminate their shareholding to sell their shares. On the other hand, it creates a significant financial burden on the company.