Çocuk yoksulluğu ve suça sürüklenen çocuklar: Süleymanpaşa örneği
Child poverty children driven to crime: The Süleymanpaşa example
  1. Tez No: 860024
  2. Yazar: CENGİZ VATANEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DAVUTHAN GÜNAYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri İlişkileri ve İnsan Kaynakları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Yoksulluk toplumun genelini etkilemekle birlikte en çok çocukları etkilemektedir. Çocukların yoksulluktan en olumsuz etkilenen grup olması, başta beslenme, fiziksel ve ruhsal sağlık, hijyen ve eğitim olmak üzere temel ihtiyaçlara erişimde yaşadıkları zorluklardan kaynaklanmaktadır. Dahası, bireylerin çocukluk döneminde yaşadıkları yoksulluk çoğu zaman yetişkinlik dönemine de sirayet etmektedir. Bu nedenle dünyadaki hemen hemen tüm ülkeler aile politikaları geliştirmekte ve uygulamaktadır. Bu aile politikaları, geniş kapsamlı mevzuat ve ailelerin yaşamlarını hangi koşullar altında sürdürdüklerini dikkate alan politikalardan oluşmaktadır. Aile kavramının önemini dikkate alan bu politikalar, öncelikle aile yoksulluğunu azaltmak için istihdamı artırmayı, ardından doğurganlık oranlarını artırmayı ve doğan çocukların nitelikli bireyler olmasını sağlamayı hedeflemektedir. Bu nedenle toplumdaki ekonomik sorunlardan ve ailelerin ekonomik nedenlerle çeşitlenmesinden endişe duyan devlet kurumları sürekli direktifler yayınlamaktadır. Aile politikalarının bireyden topluma uzanan etkisi bu konunun önemine işaret etmektedir. Bu nedenle çalışmada öncelikle yoksulluk ve çocukluk olgularına odaklanılmış, ardından aile politikaları kapsamında ailelerin yaşam tarzları ve maddi durumları gibi konular incelenmiş ve bu konulardaki uygulamalar detaylandırılmıştır. Çalışmanın son kısmında ise bireylerin suç türleri, eğitim ve sosyo-ekonomik düzeyleri ile aile statüleri arasında bir ilişki olup olmadığına dair bir araştırma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Although poverty affects society in general, it affects children the most. The fact that this group of children is most negatively affected by poverty stems from the difficulties they experience in accessing basic needs, particularly nutrition, physical and mental health, hygiene, and education. Moreover, the poverty that individuals experience during childhood often spills over into adulthood. For this reason, almost all countries around the world develop and implement family policies. These family policies consist of comprehensive legislation and policies that take into account the conditions under which families live their lives. Taking into account the importance of the concept of family, these policies first aim to increase employment to reduce family poverty, then increase fertility rates and ensure that the children born are qualified individuals. For this reason, government agencies, concerned about economic problems in society and the diversification of families for economic reasons, are constantly issuing directives. The impact of family policies extending from the individual to society points to the importance of this issue. For this reason, the study first focuses on the phenomena of poverty and childhood, then examines issues such as the lifestyles and material conditions of families in the context of family policies, and details the practices in these areas. In the concluding part of the study, research was conducted on the relationship between crime types, education, socio-economic levels of individuals, and their family status.