Girişimcilik merkezlerinin uluslararası girişimciliğin geliştirilmesi sürecindeki önemi; Analitik hiyerarşi prosesi ve uygulaması yöntemi ile bir araştırma
The importance of start – up centers in the improvement of entrepreneurship internationalization process; A research using the analytical hierarchy process (AHP) and its application method
- Tez No: 860031
- Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN YILDIRIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Dış Ticaret Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu tez çalışmasında, uluslararası girişimciliğin önemini ve gelişimini ele alınmış ve küresel ekonomik dinamiklerin girişimciliğin ulusal ve uluslararası boyutlardaki rolünü nasıl etkilediğini incelenmiştir. Araştırmanın temel amacı, Türkiye'nin uluslararası girişimcilik ekosistemini incelemek ve girişimcilik merkezlerinin etkinliğini değerlendirmek için kapsamlı bir yaklaşım sunmaktır. Çalışma, girişimcilik merkezlerinin başarısını etkileyen kriterleri ve bu merkezlerin uluslararasılaşma sürecindeki rolünü analiz etmeyi hedeflemektedir. Tezin ilk bölümünde, girişimciliğin tanımı, tarihsel evrimi ve günümüzdeki teorik yaklaşımları detaylı bir şekilde ele alınmaktadır. Farklı girişimcilik türleri, sosyal girişimcilikten e-girişimciliğe kadar, ayrıntılı bir şekilde incelenmektedir. İkinci bölümde, uluslararası ticaretin ve girişimciliğin kesişim noktaları, uluslararasılaşma kavramı ve dünyada/ Türkiye'de girişimcilik merkezlerinin rolü üzerine yoğunlaşılmıştır. Çalışmanın metodolojisi, karar verme sürecinde yer alan yetkililerle yapılan toplantılar ve Analitik Hiyerarşi Prosesi (AHP) matrisleri oluşturma üzerine kuruludur. Bu matrisler, farklı kriterlerin ve alternatiflerin önceliklerini belirlemek için kullanılmıştır. Çalışmanın merkezinde, uluslararası girişimciliğin geliştirilmesi sürecinde girişimcilik merkezlerinin rolü AHP yöntemiyle analiz edilmektedir. Bu analiz, Türkiye ve dünyadaki önde gelen girişimcilik merkezlerinin uluslararasılaşma sürecindeki etkisini ve bu sürecin faktörlerini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Sonuçlara göre, BTM en üst sırada %26.44 ağırlıkla, sunduğu geniş kaynaklar ve desteklerle öne çıkmaktadır. Ardından Station F %18.96 ile Avrupa'nın girişimcilik kampüsü olarak gelmektedir. Chicago 1871, %13.41 ile üçüncü sırada yer alırken, Tehnopol %12.77'lik ağırlığıyla dördüncü sıraya oturuyor. Türkiye'den Küp Kuluçka %12.59'la beşinci, Kworks %8.60'la altıncı ve Workup %7.24'le yedinci sırada bulunmaktadır. Bu değerlendirme, girişimcilik ekosistemine sağladıkları katkılarla merkezlerin pozisyonlarını göstermektedir. Sonuç olarak, bu tez çalışması uluslararası girişimciliğin karmaşık ve dinamik yapısını anlamak, Türkiye'nin girişimcilik ekosistemindeki konumunu belirlemek ve girişimcilik merkezlerinin bu süreçteki rolünü analiz etmek için kapsamlı bir yaklaşım sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the importance and development of international entrepreneurship were examined, investigating how global economic dynamics influence the role of entrepreneurship on national and international levels. The primary aim of the research is to offer a comprehensive approach to examining Turkey's international entrepreneurship ecosystem and evaluating the effectiveness of entrepreneurial centers. The study aims to analyze the criteria affecting the success of entrepreneurial centers and their role in the internationalization process. The first section of the thesis delves into the definition of entrepreneurship, its historical evolution, and contemporary theoretical approaches, detailing various types of entrepreneurship from social to e-entrepreneurship. The second section focuses on the intersections of international trade and entrepreneurship, emphasizing the concept of internationalization and the role of entrepreneurial centers both globally and in Turkey. The methodology of the study is built upon meetings with decision-making authorities and creating Analytic Hierarchy Process (AHP) matrices. These matrices were employed to determine the priorities of different criteria and alternatives. The role of entrepreneurial centers in the development of international entrepreneurship is analyzed using the AHP method. This analysis aims to reveal the impact of leading entrepreneurial centers in Turkey and globally on the internationalization process and its contributing factors. According to the results, BTM stands at the top with a weight of 26.44%, highlighting its vast resources and support. Following closely, Station F comes in second place with 18.96%, known as Europe's entrepreneurial campus. Chicago 1871 ranks third with 13.41%, while Tehnopol secures the fourth position with 12.77%. From Turkey, Küp Kuluçka ranks fifth with 12.59%, Kworks sixth with 8.60%, and Workup seventh with 7.24%. This evaluation showcases the positions of centers based on their contributions to the entrepreneurial ecosystem. In conclusion, this thesis offers a comprehensive approach to understanding the intricate and dynamic nature of international entrepreneurship, determining Turkey's position in the entrepreneurial ecosystem, and analyzing the role of entrepreneurial centers in this process.