Rhizoplaca melanophthalma ve Rhizoplaca chrysoleuca liken ekstrelerinin antikanser özelliklerinin belirlenmesi
Determination of the anticancer properties of Rhizoplaca melanophthalma and Rhizoplaca chrysoleuca lichen extracts
  1. Tez No: 860030
  2. Yazar: ALEYNA BOZKURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KOCAKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada MDA-MB-231 meme kanseri hücre hattı üzerinde çalışılacaktır. Meme kanseri özellikle kadınlarda rastlanan tedavi edilebilir bir kanser türüdür. Bu kanser dizisi oldukça şiddetli inflamatuar özellikte olup gizli ve hızlı metastaz yapabilmektedir. Likenler, antibiyotik, anti-inflamatuar, antioksidan ve antikanser gibi önemli biyolojik aktivite gösterir ve bu özellikler çok çeşitli ikincil metabolitlerin etkileridir. Bilimsel araştırmalar, likenlerin antikanser etkilerini, in vitro ve in vivo olarak kanser hücrelerinin başlamasını, gelişimini ve istilasını inhibe ederek etki ettiğini göstermektedir. Liken özleri ve maddeleri, tümörlerin gelişmesine yol açan kanser hücrelerinin tüm biyolojik özelliklerine müdahale etme yeteneğine sahiptir. Hücre döngüsü inhibisyonunun indüksiyonu, hücre büyümesi sinyal yollarının inhibisyonu, antitümör bağışıklığının aktivasyonu, replikatif ölümsüzlüğü bloke ederek antikanser özellik sergilemektedir. MDA-MB-231 hücre hattı üzerindeki antikanser etkileri araştırılacak olan likenler Rhizoplaca chrysoleuca ve Rhizoplaca melanophthalma'dır. Metanol özütlerinin mutajenik, antimutajenik ve antigenotoksik etkileri araştırılmış ve bu doğal liken bileşiklerinin mutajen maddelerin etkisini azaltıcı etkileri mevcut olduğu literatür araştırmalarında mevcuttur. Bu araştırmanın amacı in vitro testler ile Rhizoplaca melanopthalma ve Rhizoplaca chrysoleuca likenlerinin apoptoz ve nekroz ile hücre ölümünün indüklenmesini, MTT testi ile hücre canlılığı üzerindeki etkilerini, antioksidan testler ve MDA ölçümü ile hücresel stresin verdiği tahribatın artması yada azalması yönündeki aktivitesini incelemek ve Komet testi ile DNA üzerinde meydana gelen hasar oluşumunu değerlendirerek bu likenlerin MDA-MB-231 meme kanseri hücre hattı tipine karşı antikanser etkili olduğu özellikleri ortaya çıkarmaktır ve bu nedenle araştırmamızın antikanser ilaçlarının geliştirilmesi için yardımcı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, MDA-MB-231 breast cancer cell line will be studied. Breast cancer is a treatable type of cancer that is especially common in women. This cancer line has a very severe inflammatory feature and can metastasize quickly and occult. Lichens show important biological activity such as antibiotic, anti-inflammatory, antioxidant and anticancer, and these properties are the effects of a wide variety of secondary metabolites. Scientific research shows that lichens exert their anticancer effects by inhibiting the initiation, development and invasion of cancer cells in vitro and in vivo. Lichen extracts and substances have the ability to interfere with all the biological properties of cancer cells, which leads to the development of tumors. It exhibits anticancer properties by induction of cell cycle inhibition, inhibition of cell growth signaling pathways, activation of antitumor immunity, blocking replicative immortality. The lichens whose anticancer effects on the MDA-MB-231 cell line will be investigated are Rhizoplaca chrysoleuca and Rhizoplaca melanophthalma. The mutagenic, antimutagenic and antigenotoxic effects of methanol extracts have been investigated and there are literature studies where these natural lichen compounds have reducing effects of mutagenic substances. The aim of this research is to investigate the induction of cell death by apoptosis and necrosis of Rhizoplaca melanopthalma and Rhizoplaca chrysoleuca lichens with in vitro tests, the effects on cell viability with MTT test, the activity of increasing or decreasing the damage caused by cellular stress with antioxidant tests and MDA measurement, and the activity of DNA by Komet test. Our aim is to reveal the properties of these lichens that have anticancer effects against MDA-MB-231 breast cancer cell line type by evaluating the damage formation on the skin, and therefore, it is thought that our research will be helpful for the development of anticancer drugs.