Alman iç güvenlik istihbaratı: Federal Anayasayı Koruma Teşkilatı
German homeland security intelligence: Federal Office for the Protection of Constitution
  1. Tez No: 860043
  2. Yazar: MUHAMMET BURAK FERMANCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUTLU TOKMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi
  10. Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güvenlik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
Akademik literatürde istihbarat üzerine yapılan çalışmaların oldukça sınırlı olduğu gözlemlenmektedir. İstihbarat alanında yapılan akademik çalışmalar içerisinde ise en önemli istihbarat çeşitlerinden biri olan iç güvenlik istihbaratı, üzerinde en az çalışılan istihbarat türlerinden biridir. Almanya'da iç güvenliğin sağlanmasında çok önemli bir yeri olan iç güvenlik istihbaratının kapsamı ve derinliği bu çalışmada detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Bu çalışmanın temel amacı, Almanya'da iç güvenlik istihbaratı faaliyetleri yürüten Federal Anayasayı Koruma Teşkilatı (BfV) örneği üzerinden Almanya'da iç güvenlik istihbaratının tarihini, amaçlarını, sofistike yapısını, günümüz faaliyet alanlarını ve Almanya için ne denli önemli olduğunu anlatmaya çalışarak genelde akademik istihbarat literatürüne daha özelde ise iç güvenlik istihbaratı çalışmalarına katkıda bulunmaktır. Dört bölümden oluşan tezin birinci bölümünde, istihbarat kavramı ele alınmıştır. İç güvenlik istihbaratının temelini oluşturan istihbarat kavramının literatürdeki yeri, tarihi, çeşitleri ve diğer türleriyle aralarındaki bağ ve farklılıklar bu bölümde yer almaktadır. En genel haliyle ele alınan istihbarat kavramı bu bölümün sonunda iç güvenlik istihbaratına indirgenmiştir. Tezin ikinci bölümünde, günümüz iç güvenlik istihbaratı incelenmiştir. Bu bölümde iç güvenlik istihbaratının yerine, önemine, faaliyet alanlarına, denetim ve gözetim mekanizmalarına ve genel özelliklerine yer verilmiştir. Ayrıca bölüm içerisinde, iç güvenlik istihbaratı hizmetleri yürüten bazı ülkelerin istihbarat teşkilatlarına da örnekler verilmiştir. Tezin üçüncü bölümünde, Alman istihbaratının geçmişten bugüne gelişim serüveni ele alınmıştır. Bu bölümde Alman istihbaratının tarihine, dönüm noktalarına, önemli isimlerine, kültürüne ve faaliyetlerine yer verilmiştir. Günümüz Almanya'sının şekillenmesinde önemli rol oynayan eski dönemlerdeki istihbarat teşkilatları üzerinden Alman istihbarat ekolünü oluşturan temel dinamikler irdelenmiştir. Tezin dördüncü bölümünde, Almanya'da iç güvenlik istihbaratı hizmetleri yürüten Federal Anayasayı Koruma Teşkilatı (BfV) ve faaliyet alanları yer almaktadır. Bu bölümde BfV'nin teşkilat yapılanması, görev ve yetkileri, bağlı olduğu ulusal ve uluslararası iş birliği platformları, denetim ve gözetim mekanizmaları ve on başlıkta detaylı bir şekilde ele alınmış olan faaliyet alanları incelenmiştir. Sonuç kısmında ise BfV örneği üzerinden ele alınmış olan iç güvenlik istihbaratının Almanya için yeri ve önemi değerlendirilmiştir. Son bölümde, iç güvenlik istihbaratının Almanya'nın bekası için neden bu kadar önemli olduğuna dair tespitler yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
It is observed that studies on intelligence in the academic literature are quite limited. Internal security intelligence, which is one of the most important types of intelligence among academic studies in the field of intelligence, is one of the least studied types of intelligence. The scope and depth of homeland security intelligence, which has a very important place in ensuring internal security in Germany, is discussed in detail in this study. The main purpose of this study is to contribute to the literature, more specifically to homeland security intelligence studies by explaining the history of internal security intelligence in Germany, its objectives, its sophisticated structure, its current fields of activity and how important it is for Germany, through the example of the Federal Constitutional Protection Organization (BfV), which carries out homeland security intelligence activities in Germany. In the first part of the thesis, which consists of four parts, the concept of intelligence is discussed. The place of the concept of intelligence, which forms the basis of homeland security intelligence, in the literature, its history, types, and the connections and differences between it and other types are included in this section. The concept of intelligence, which is discussed in its most general form, is reduced to internal security intelligence at the end of this chapter. In the second part of the thesis, today's homeland security intelligence is examined. In this section, the place, importance, areas of activity, control and surveillance mechanisms and general characteristics of internal security intelligence are included. In addition, examples of the intelligence agencies of some countries that carry out internal security intelligence services are given in the section. In the third part of the thesis, the development adventure of German intelligence from past to present is discussed. In this section, the history, turning points, important names, culture and activities of the German intelligence are included. The basic dynamics that formed the German intelligence school were examined through the intelligence organizations of the past, which played an important role in shaping today's Germany. In the fourth chapter of the thesis, the Federal Organization for the Protection of the Constitution (BfV), which provides internal security intelligence services in Germany, and its areas of activity are included. In this section, BfV's organizational structure, duties and powers, national and international cooperation platforms to which it is affiliated, audit and surveillance mechanisms, and its fields of activity, which are discussed in detail under ten headings, are examined. In the conclusion, the place and importance of homeland security intelligence for Germany, which was discussed through the BfV example, was evaluated. The last section includes findings on why homeland security intelligence is so important for Germany's survival.