Süpervizyonun psikodrama eşliğinde bütünleşik gelişimsel model ile yapılandırılması ve değerlendirilmesi: Bir karma yöntemler araştırması
Structuring and evaluating the supervision process with integrated developmental model: A mixed methods research
  1. Tez No: 860069
  2. Yazar: AŞKIN ÖYKÜ USTA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM KARAIRMAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 268
Özet
Bu araştırmanın amacı, süpervizyonu psikodrama eşliğinde Bütünleşik Gelişimsel Model'e göre yapılandırmak ve oluşturulan müdahalenin nitel ve nicel göstergelerini ortaya çıkarmaktır. Çalışma kapsamında, BGM temelinde psikodrama teknikleri kullanılarak bireysel, üçlü ve grup süpervizyon yöntemleri bir arada kullanılmış ve on dört haftalık bir uygulama oluşturulmuştur. Eş zamanlı paralel karma yöntemlerin kullanıldığı bu araştırmada; nicel ve nitel yöntemler bir arada kullanılarak bulguların birbirini tamamlaması hedeflenmiştir. Süpervizyon uygulaması lisans düzeyindeki psikolojik danışman adaylarından oluşan tek grupta (n=8) uygulanmıştır. Nitel veriler iki ayrı yöntemle toplanmıştır: (a) Çevrimiçi yapılandırılmış haftalık günlükler ve ara değerlendirmeler, (b) Özdeş örneklem yoluyla aynı katılımcılarla derinlemesine bireysel görüşmeler. Nicel veriler ise Psikolojik Danışma Öz-Yeterlik Envanteri, Süpervizyon Çalışma Uyumu Envanteri, Öz Şefkat Ölçeği, Durumluk Kaygı Ölçeği Mesleki Kıvanç Ölçeği ve Psikolojik Farkındalık Ölçeği kullanılarak beş farklı zamanda toplanmıştır. Araştırmanın nicel verileri parametrik olmayan yöntemlere göre beş ayrı ölçüm dikkate alınarak (n= 8) analiz edilmiştir. Analizler sonucunda, katılımcıların psikolojik danışma öz yeterliliği ikinci ölçüm ile izleme ölçümü arasında anlamlı fark bulunmuştur. Katılımcıların süpervizyon çalışma uyumu üçüncü ölçüm ile dördüncü ölçüm arasında fark bulunmuştur. Katılımcıların mesleki kıvanç puanları üçüncü ölçüm ile son test ölçümü arasında fark bulunmuştur. Katılımcıların psikolojik farkındalık, öz şefkat ve kaygı düzeylerinde farklı zamanlarda yapılan ölçümler arasında anlamlı fark bulunmamıştır. Birleştirilmiş nitel bulgulara göre; BGM'ye uygun olarak süpervizyon sürecinin unsurları üç kategoride (Bütünleşik Gelişimsel Model, Psikodramanın kolaylaştırıcı rolü ve Süpervizyon süreci) toplanmıştır. Karma yöntemlere uygun olarak nicel ve nitel bulgular görsel tablolarda birleştirilmiştir. Sonuç olarak, geliştirilen süpervizyon müdahalesinin lisans düzeyindeki psikolojik danışman adaylarının değişim ve gelişimlerini desteklemede işlevsel olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to structure the supervision process according to the Integrated Developmental Model (IDM) with the support of psychodrama and to reveal qualitative and quantitative indicators demonstrating the content of the model created. Within the scope of the study, individual, triadic, and group supervision methods were used together by using psychodrama techniques based on the IDM, and a fourteen-week application was created. In this research, which utilized simultaneous parallel mixed methods, both quantitative and qualitative methods were used with the aim of complementing each other. Supervision was implemented in a single group consisting of pscyhological counselor candidates at the undergraduate level (n=8). Qualitative data were collected through two different methods: a) Online structured weekly journals and midterm evaluations and b) In-depth interviews with the same participants through purposive sampling. Quantitative data were collected at five different times using the Counseling Self-Efficacy Inventory, Supervision Working Alliance Inventory, Self-Compassion Scale, State-Trait Anxiety Inventory, Professional Pride Scale and Psychological Awareness Scale. The quantitative data in this study were analyzed by utilizing non-parametric methods to evaluate five distinct measurements (n=8). Finally, quantitative and qualitative findings were synthesized in visual tables based on mixed methods. According to the quantitative findings of the study, it was revealed that within the scope of supervision intervention structured according to IDM with psychodrama, there was a significant difference between the second and follow-up measurements of participants' psychological counseling self-efficacy. In addition, there was a significant difference in the supervision working alliance of the participants' between the third and fourth measurements. Also, there was a significant difference in participants' professional pride scores between the third and final test measurements. There was no difference in the participants' psychological awareness, self-compassion, and anxiety levels. According to the synthesis of qualitative findings, the elements of the supervision process have been grouped into three categories (Integrated Developmental Model, Facilitative Role of Psychodrama, and Supervision Process). As a result, the study revealed that the supervision intervention conducted with IDM accompanied by psychodrama within the scope of the study is functional in supporting the change and development of undergraduate psychological counseling candidates.