Textural and structural characteristics of the Kestanelik epithermal vein system, NW Turkey: implications for permeability enhancement mechanisms and gold exploration in epithermal systems
Kestanelik epitermal damar sisteminin dokusal ve yapısal özellikleri, KD Türkiye:Epitermal sistemlerde geçirgenlik artırıcı mekanizmalar ve altın aramacılığına yönelik çıkarımlar
- Tez No: 960409
- Danışmanlar: PROF. DR. ZOE KAI SHIPTON
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Strathclyde
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Yer Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yer Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 266
Özet
Fayların ve çatlakların çok evreli epitermal mineralizasyonda kritik bir rol oynadığı uzun zamandır bilinmektedir, ancak zamanla bir akışkan kanalının (iletken zonun) kapanmasının ardından geçirgenliğin nasıl artmaya devam ettiği mekanizmaları daha az incelenmiştir. Bu tez kapsamında yapılan araştırma, iyi yüzeylenmiş Kestanelik altın yatağının (KD Türkiye) jeolojisi, boyutları, geometrisi, dokuları ve breşleri üzerine ayrıntılı bir inceleme yoluyla epitermal altın yataklarında damar ölçeğinde geçirgenlik artışı mekanizmalarını araştırmaktadır. Yatak ve yan kayaçlar üzerinde yapılan yeni haritalama, Geç Eosen mineralizasyonunun bölgesel Senozoyik kalk-alkalen magmatizmasıyla ilişkili olduğunu göstermektedir. Damar dokuları ve breş bileşenleri, yan kayaçların ve önceki damar dolgularının tekrar tekrar kapanma (sealed) ve sonrasında breşlenme süreçlerine uğradığını ortaya koymaktadır. Kinematik analizler, damar dokularının makroskopik ve petrografik incelemeleriyle birlikte, D-B doğrultulu damarların sol yanal atımlı faylar, KD-GB doğrultulu damarların ise açılma (Mode I) çatlakları olduğunu göstermektedir. D-B doğrultulu damarlarda iki mineralizasyon evresi tespit edilirken, KD-GB doğrultulu damarlarda en az üç evre belirlenmiştir. Yan kayaçların ve erken kuvarsın kataklazit ve tektonik breşi, hidrotermal çatlak breşleri ve önceki damar dolgularının çimento destekli kaotik breşleri – hepsi geç evre kuvars ile çimentolanmış olup – eş-sismik kırılmalar (coseismic rupturing) ve hidrolik çatlaklanmanın (hydraulic fracturing) iki ana geçirgenlik artırıcı mekanizma olduğunu göstermektedir. Faylar, damar taban bloğu-yan kayaç kontağı boyunca yeniden etkinleşmiş, açılma damarları ise her iki kenarı boyunca açılmıştır. Geçici (transiyent) yerel gerilme değişimleri de yanlış yönlenmiş yüzeylerde ve eğim farklılıklarının olduğu noktalarda geçirgenliği artırma potansiyeline sahiptir. Oluşturulan 3B damar geometrileri, yeraltındaki damar bükülmelerinin (vein bends), düzgün ve düzlemsel segmentlere kıyasla altının çökelmesi için daha elverişli yapısal konumlar olduğunu ve altının büyük ölçüde yan kayaç şist içinde bulunduğunu göstermektedir. Bu çalışma, altın aramacılığı ve 3B cevher kütlesi modellemesi için ayrıntılı yapısal ve dokusal incelemelerin önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
It has long been known that faults and fracture provide a critical role in multiphase epithermal mineralization, however the mechanisms of permeability enhancement after a conduit becomes sealed up over time has been less well studied. The research in this thesis investigates the vein- scale permeability enhancement mechanisms in epithermal gold deposits through a detailed study of geology, dimensions, geometry, textures and breccias of the well-exposed Kestanelik gold deposit (NW Turkey). New mapping of the deposit and its host rocks show that the Late Eocene mineralization is associated with regional Cenozoic calc-alkaline magmatism. Vein textures and breccia components indicate repeated sealing and subsequent brecciation of wall rock and pre-existing vein infill. Kinematic analyses together with macroscopic and petrographic analyses of vein textures characterize E-W trending veins as left lateral faults, whilst NE-SW trending veins are extensional (Mode I) fractures. Although two phases of mineralization were picked up from E-W trending veins, at least three were determined from NESW trending veins. Cataclasite and tectonic breccia of wall rocks and early quartz, hydrothermal crackle breccias, and cement supported chaotic breccias of preexisting vein infill, all of which are cemented by late-stage quartz, indicate that coseismic rupturing and hydraulic fracturing are two major permeability enhancement mechanisms. Faults were reactivated along the vein footwall-wall rock contact, while extensional veins were opened along their either margin. Transient local stress variation also has the potential to enhance permeability on mis-oriented surfaces and at locations where the dip changes. Constructed 3D vein geometries show subsurface vein bends are more favorable structural locations for gold to precipitate than smooth, planar segments, and the host rock schist host the majority of gold. This study emphasizes the importance of detailed structural and textural studies for gold exploration and 3D orebody modelling.