The impact of the merit system on economic development ofthe european union: A case study on Estonia
Liyakat sisteminin avrupa birliği'nin ekonomik kalkınmasına etkisi: Estonya üzerine bir örnek çalışma
- Tez No: 860098
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. TOM SCHMITZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Queen Mary University of London
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonomi ve Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu tezde, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin sahip olduğu liyakat sistemiyle ekonomik gelişmeler arasındaki ilişkinin irdelenmesi hedeflenmektedir. Bu doğrultuda, kamu yönetim reformunda önemli gelişmeler kaydeden ülkelerin aynı zamanda gelişmiş ekonomilere de sahip olup olmadığını tespit etmek amacıyla AB ülkelerinin tamamı ve 2004 yılında AB'ye katılan on ülke üzerinde olmak üzere iki kategoride çalışma yürütülmüştür. İki çalışmadan da elde edilen sonuçlar, ekonomik gelişmeyle liyakat sistemi arasında güçlü bir korelasyon olduğunu göstermektedir. Kamu yönetiminde kayda değer reformları hayata geçiren Estonya'da kişi başına düşen GSYH'nin benzer ülkelere kıyasla dikkate değer ölçüde yüksek bir seviyede olmasının da bu durumu desteklediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This dissertation aims to examine the connection between the European Union's merit system and economic development. To determine whether the economies of the countries with the greatest public administration reform progress had undergone significant change, studies on the entire EU and the ten countries joining the EU in 2004 were conducted. Results from the two studies demonstrate a strong correlation between economic development and the merit system, which is further corroborated by Estonia's impressive public administration reforms, which have led to favourable GDP per capita when compared to similar countries.