Farklı el kurutma yöntemlerinin el mikrobiyatasına etkisi: Biyolojik risk etmenleri
Effect of different hand drying methods on hand microbia: Biological risk factors
  1. Tez No: 860097
  2. Yazar: NURTEN GÜREL ÖMÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN TERZİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Avrasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Çalışma ortamında ve toplu yaşam alanlarında biyolojik risk etmenlerinin yayılmasını önleme de enfeksiyon kontrol önlemlerini uygulamak oldukça önemlidir. Enfeksiyon kontrol önlemleri arasında doğru ve etkin el hijyeni sağlanabilmesi için uygun el kurutma yönteminin de uygulanması gerekmektedir. Bu çalışma, farklı el kurutma yöntemlerinin mikrobiyal el florasına etkisini görmek amacıyla, hangi yöntemin daha etkili, hijyenik ve çevre dostu olduğunu belirmeye yönelik yapılan bir araştırmadır. Karma araştırma yöntemlerinin kullanıldığı ve nicel araştırma yöntemlerinden yarı deneysel yöntem ile gerçekleştirilen bu araştırma, halk sağlığı laboratuvarında çalışan toplam 40 personelin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) el hijyeni rehberi el yıkama standartlarına uygun olarak eller yıkandıktan sonra farklı el kurutma yöntemleri ile kurutma işlemleri yapılmıştır. Laboratuvar çalışmaları için aynı örneklem grubunun ellerinden dört farklı yöntemle örnekler alınmıştır. Örnekler geleneksel mikrobiyolojik yöntemlerle değerlendirilmiş ve istatistiksel olarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is very important to apply infection control measures to prevent the spread of biological risk factors in the work environment and public living spaces. Among infection control measures, appropriate hand drying methods must also be applied to ensure correct and effective hand hygiene. This study is a research conducted to see the effect of different hand drying methods on microbial hand flora and to determine which method is more effective, hygienic and environmentally friendly. This research, which used mixed research methods and was carried out with the quasi-experimental method, one of the quantitative research methods, was carried out with the participation of a total of 40 personnel working in the public health laboratory. After washing hands in accordance with the World Health Organization (WHO) hand hygiene guide hand washing standards, they were dried using different hand drying methods. For laboratory studies, samples were taken from the hands of the same sample group using four different methods. Samples were evaluated by conventional microbiological methods and analyzed statistically.