Primer glomerülonefritlerde uzun dönem böbrek ve kardiyovasküler sonlanımlarının değerlendirilmesi
Assessment of the long term cardiovascular and renal outcomes in primary glomerulonephrites
- Tez No: 860099
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ARICI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, İç Hastalıkları, Nephrology, Internal diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Primer glomerülonefritler, altta yatan başka bir hastalığa bağlı olmayan ve glomerülleri ilgilendiren hastalıklardır. Erişkin yaşta en sık görülen primer glomerülonefritler; IgA nefropatisi, membranöz nefropati ve fokal segmental glomerülosklerozdur. Glomerülonefritler uygun tedaviye rağmen son dönem böbrek yetmezliğine ilerleyebilirler. Glomerülonefritlerin hem klinik görünümleri hem de glomerülonefrit tedavisinde kullanılan ilaçlar, venöz tromboemboli, koroner arter hastalığı ve inme gibi kardiyovasküler olaylara neden olabilirler. Bu çalışmanın amacı; bu üç temel primer glomerülonefrit tipinin, takipte tüm nedenlere bağlı mortalite, böbrek ilişkili ve kardiyovasküler sonşmaya, 01.01.2000- 01.06.2022 tarihleri arasında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde böbrek blanımlar açısından karşılaştırılmasıdır. Çalıiyopsisi yapılan hastaların hepsi tarandıktan sonra, sadece dahil edilme kriterlerini karşılayanlar alındı. Hastaların temel demografik, laboratuvar ve böbrek patolojisi verileri ile birlikte sonlanımlara ilişkin verileri kaydedildi. Çalışmanın primer sonlanım noktası tüm nedenlere bağlı mortalite olarak belirlendi. Böbrek ilişkili ve kardiyovasküler sonlanımlar ise sekonder sonlanım noktaları olarak tanımlandı. Çalışmaya 266 erkek (%56,5) ve 205 (% 43,5) kadın olmak üzere 471 hasta dahil edildi. Hastaların ortanca yaşı 39 (18-81) yıl idi. Hastaların %36,5'i (n=172) membranöz nefropati, %25,9'u (n=122) fokal segmental glomerüloskleroz ve %37,6'sı (n=177) IgA nefropatisi tanılarına sahipti.
Özet (Çeviri)
Primary glomerulonephritis is a disease that is not due to any underlying diseases and affects the glomeruli. Membranous nephropathy, focal segmental glomerulosclerosis and IgA nephropathy are the frequent types of primary glomerulonephritides in the adulthood. Glomerulonephritides may progress into end-stage renal disease despite appropriate treatment. Both the manifestations of the glomerulonephritides and medications for treatment might yield cardiovascular events such as venous thromboembolism, coronary artery disease and stroke. The purpose of this study is to compare three different types of primary glomerulonephritides in terms of all-cause mortality, kidney-related and cardiovascular outcomes. All patients who underwent kidney biopsy between 01.01.2000 and 01.06.2022 in Hacettepe University Hospitals were screened and cases fulfilling the inclusion criteria were enrolled. Data regarding baseline demographics, laboratory and kidney pathology reports and outcomes were obtained. The primary end-point was defined as all-cause mortality. Kidney related and cardiovascular outcomes were determined as secondary end-points. A total of 471 patients consisting 266 (56.5%) male and 205 (43.5%) female, were included in the study. Median age of the study population was 39 (18-81) years. Membranous nephropathy was present in 36.5% (n=172), focal segmental glomerulosclerosis was present in 25.9% (n=122) and IgA nephropathy was present in 37.6% (n=177) of the cases.