Gömülü maksiller kanin dişin farklı tedavi seçeneklerindeki gülümseme estetiği algısının farklı gruplarca değerlendirilmesi
Evaluation of the perception of smile aesthetics in different treatment optionsof impacted maxillary canine by different groups
  1. Tez No: 860107
  2. Yazar: MİNE ERDEM SEVGİLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM SEÇKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortodonti Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Amaç: Çalışmanın birinci amacı; gömülü maksiller kanin dişin farklı tedavi seçenekleri sonucu oluşan gülümseme estetiği algısının diş hekimleri, uzman diş hekimleri veya uzmanlık alanında eğitimi devam eden diş hekimleri ve hastalardan oluşturulan farklı gruplar arasında karşılaştırılmasıdır. İkincil amacı ise; tek taraflı ve çift taraflı gömülü maksiller kanin dişin tedavi seçenekleri arasında asimetri veya simetriye bağlı gülümseme estetiği algısındaki değişikliklerin araştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya her gruptan 25'er kişi olmak üzere 150 kişi dahil edilmiştir. Gruplar diş hekimleri, ortodonti, periodontoloji, protetik diş tedavisi, restoratif diş tedavisi uzmanları ile bu bölümlerde doktora/uzmanlık eğitimi devam eden diş hekimleri ve 16-18 yaş grubundaki hastalardan oluşmaktadır. Fotoğraflar Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim Dalında tedavi görmüş, 18 yaşından büyük, herhangi bir sistemik hastalığı olmayan, yumuşak dokuları dengeli olan, diş eksikliği bulunmayan, dişlerinin şekil ve boyutları ideale yakın olan, periodontal olarak sağlıklı diş destek dokuları bulunan bir hastadan çekilmiştir. Sonra Adobe Photoshop 2022 programı yardımı ile çalışmada kullanılacak yedi fotoğraf oluşturulmuştur. Görüntüler bilgisayar ortamında araştırmacı tarafından katılımcılara gösterilmiştir. Verilerin toplanmasında 0 - 10 aralığındaki VAS skalası kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The first aim of the study is the comparison of the perception of smile aesthetics resulting from different treatment options of the impacted maxillary canine tooth between different groups consisting of dentists, specialist dentists or dentists continuing their education in the field of specialization, and patients. Secondary purpose of this study is to investigate the changes in the perception of smile aesthetics due to asymmetry or symmetry among the treatment options of unilateral and bilateral impacted maxillary canine teeth. Methods: A total of 150 individuals, 25 from each group, were included in the study. The groups consist of dentists, dentists continuing their specialist education in orthodontics, periodontology, prosthetic dental treatment, restorative dental treatment and patients in 16-18 age group. The photographs were taken from a patient who was treated at Ege University Faculty of Dentistry, Department of Orthodontics, who is over 18 years old. She didn't have any systemic disease, and had balanced soft tissues, no missing teeth, the shape and size of her teeth were close to ideal, and had healthy dental support tissues. Seven photographs to be used in the study were created via Adobe Photoshop 2022 program. The images were shown to the participants by the researcher on a computer. VAS scale between 0 and 10 was used to collect data.